Stát bude v příštím roce zřejmě šetřit na nezaměstnaných

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí vydá podle návrhu svého rozpočtu příští rok na podpory v nezaměstnanosti o 1,82 miliardy korun méně než letos. Na sociální dávky by mělo putovat o 343,14 milionu korun méně. Celkové výdaje resortu by nicméně měly činit 498,39 miliardy, tedy zhruba o 19 miliard více než v letošním roce. Víc peněz z rozpočtu ministerstva poputuje na penza a příspěvky pro postižené a seniory.

Zatímco výdaje ministerstva práce se mají proti letošku zvednout zhruba o čtyři procenta, jeho příjmy by měly růst jen asi o tři procenta. Letos měly dosáhnout 364,14 miliardy korun. V příštím roce by měly být o 11,35 miliardy vyšší. Podle limitů ministerstva financí by se měly rovnat téměř 375,5 miliardy.

Návrh rozpočtu počítá s tím, že by se mohlo vybrat víc na odvodech na sociální pojištění než letos. Naopak příjmy z daní by měly být menší.

Do důchodů by mělo v roce 2012 putovat o 18,8 miliardy více než letos, do nemocenského o skoro miliardu víc. Na dávky pro lidi v hmotné nouzi a zdravotně postižené by ministerstvo mělo mít o 420 milionů víc. Do příspěvků na péči pro seniory a handicapované má putovat o 2,22 miliardy víc.

Menší suma by měla z rozpočtu ministerstva putovat na vyplácení podpor v nezaměstnanosti. Podle návrhu by to mělo být o 1,82 miliardy méně než letos, tedy asi o 13 procent. Do státní sociální podpory by mělo jít o 343,14 milionu méně. Výdaje by tak klesly asi o procento.