ČD si polepšily: Přibylo cestujících, vzrostl zisk

Praha - České dráhy v prvním pololetí hospodařily se ziskem 26 milionů korun, v porovnání se stejným obdobím loňského roku si tak polepšily o 5 milionů korun. Drahám rovněž vzrostl provozní zisk před zdaněním (EBITDA) o 73 milionů korun na zhruba jednu miliardu korun. Do vlaků se dopravci podařilo přilákat více cestujících, celkem jich služby drah využilo 163 milionů.

„Situace ale zdaleka není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Vyšší příjmová stránka je bohužel vyvážena výrazně vyššími výdaji,“ komentoval výsledky náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku Michal Nebeský. Kvůli propouštění a snižování mezd úředníkům společnost ušetřila na nákladech půl miliardy korun. Současně s tím ale vzrostla cena nafty a elektřiny.

Dráhy letos také platí mnohem více za použití kolejí Správě železniční dopravní cesty. „Za to, že jezdíme po kolejích, jsme jen za prvních šest měsíců zaplatili Správě železniční dopravní cesty 814 milionů korun. To představuje meziroční zvýšení o 120 milionů, ačkoliv jsme ujeli zhruba stejný počet kilometrů jako loni,“ doplnil Nebeský. Nafta a elektrická energie dráhy vyšla o 81 milionů korun dráž.

České dráhy se po oddělení nákladního dopravce dostaly s hospodařením do zisku teprve v loňském roce, kdy konečný zisk dosáhl devíti milionů korun. Podle dopravce to společnost dokázala kvůli úsporám v oblasti režijních a osobních nákladů při současném růstu tržeb. Náklady drah loni stagnovaly na 29,2 miliardy korun.

Firma loni dostala od krajů na dopravní obslužnost o 325 milionů méně než v roce 2009. Celková suma dotací od státu a krajů se pohybovala kolem 12 miliard korun. Zbytek tvořily příjmy za řízení provozu na dopravní cestě, výnosy z prodeje majetku a dalších činností.