Propady na trzích posunuly ceny benzinu dolů

Praha - Také v uplynulém týdnu klesaly u čerpacích stanic v Česku ceny pohonných hmot. Mírně pak podražil pouze plyn LPG. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se snížila o 29 haléřů na 34,81 koruny za litr. Podle údajů Českého statistického úřadu zlevnila rovněž motorová nafta v průměru o 28 haléřů na 34,37 koruny za litr.

Benzin Special 91 byl levnější o 17 haléřů, řidiči ho v průměru kupovali za 33,94 koruny za litr. Naopak cena plynu LPG se zvýšila o tři haléře na průměrných 16,94 korun za litr.

Podle analytiků stál za nižšími cenami benzinu propad na trzích s ropou v předchozích dnech. „Čerpací stanice zareagovaly na vývoj tentokrát poměrně rychle a snížily ceny, a to i přesto, že průměrné ceny pohonných hmot v Rotterdamu klesaly pomaleji než ceny ropy a koruna oslabila,“ přilížil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Petr Čermák, Colosseum 

„Investoři se také bojí návratu recese do USA. Navíc výrazně zpomaluje hospodářský růst v eurozóně, Spojených státech, a dokonce i v Číně, což jsou největší spotřebitelé ropy na světě.“


Podle pondělních údajů společnosti CCS byly průměrné ceny za litr nejpoužívanějšího benzinu Natural 95 i nafty shodně o 31 haléřů nižší než o týden dříve. Litr benzinu stál v pondělí průměrných 34,72 koruny, stejné množství nafty přišlo na 34,10 koruny.