Cena zlata překonala nový rekord

Singapur - Cena zlata dnes opět překonala svá maxima a dostala se na nové rekordy, když v Asii překročila 1850 dolarů za troyskou unci. Navíc maximální je cena i v eurech. Za růstem cen stojí obavy o další růst americké ekonomiky po posledních makroekonomických zprávách z USA a strach o zdraví evropských bank.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Rex Butcher/Mood Board

Až na 1853,2 dolaru za unci stouplo zlato v Asii na promptním trhu, proti čtvrtečnímu závěru si tak připsalo 1,6 procenta. V průběhu celého týdne zlato stouplo o 5,9 procenta, což je zatím nejvyšší týdenní zisk od února 2009. V eurech cena stoupla až na 1296,31 eura za unci.

„Není to překvapením vzhledem k dalším obavám o Evropu a hrozným údajům z USA,“ prohlásil analytik Investec Australia Darren Heathcote. „Zatím se zdá nepravděpodobné, že by zlato mohlo v současnosti klesnout vzhledem k nejistotě a nervozitě na trzích,“ dodal pro agenturu Reuters. Zlatý kov jen v tomto měsíci překonal nový rekord již devětkrát a zpevnil o 14 procent. Pokud by si tyto zisky udržel, byl by růst nejvyšší od září 1999.

Obavy o další růst americké ekonomiky přinesly zejména čtvrteční údaje o prodeji domů a regionální zpráva o aktivitě ve zpracovatelském sektoru. Investoři mají strach, že by se americká ekonomika mohla znovu propadnout do recese.