Irsko svým občanům možná odpustí hypotéky

Dublin – Irsko zvažuje návrh svého předního ekonoma Morgana Kellyho, aby svým občanům odpustilo splátky hypoték až za šest miliard eur (asi 147 miliard Kč). Ministr bytového rozvoje Willie Penrose řekl, že zvažovaný krok by mohl přispět k rychlejšímu zotavení ekonomiky, návrh ale podle něj nejprve posoudí příslušný vládní výbor.

Motivem k úvahám je skutečnost, že řada rodin vlastní nemovitosti, které mají teď nižší cenu, než je výše hypotéky. Pád realitního trhu s sebou totiž přinesl pokles cen domů a bytů v mnoha případech až o 50 procent. Návrh by měl pomoci domácnostem tím, že se jim odpustí část splátek hypotečního úvěru. Přední irský ekonom Morgan Kelly odhadl, že odpuštění splátek by mohlo stát pět až šest miliard eur. Ty asi půjdou ze státní pokladny.

„Pokud je ta částka v tak rozumných mezích, jak on tvrdí, tak by bylo od nás nezodpovědné to podrobně neprostudovat,“ řekl ministr Penrose listu Sunday Times. „Ustavili jsme skupinu, která prostuduje možná řešení. Zkoumat bude i návrh pana Morgana Kellyho,“ dodal.

Problémy se splácením má 11 procent Irů

Irsko podle dřívějších záznamů tamní centrální banky registruje téměř 90 000 hypotečních úvěrů, které jsou v prodlení se splátkami nebo je bylo nutné restrukturalizovat. Problémy se splácením tak má v Irsku zhruba 11 procent lidí, kteří mají bydlení na hypotéku.

Právě vysoké splátky hypoték, které si Irové brali ještě v době rozmachu realitního trhu, teď ekonomiku brzdí. Zatímco ještě před pár lety se Irsku díky fenomenálnímu růstu ekonomiky často říkalo keltský tygr, finanční krize všechno změnila. Irsko doplatilo právě na to, že jeho ekonomika byla silně zatížená úvěry.