Od roku 2013 pro důchod jen do bankomatu

Praha – Senioři si od roku 2013 budou vybírat důchody z bankomatů, jak dnes Mladé frontě Dnes potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Týkat se to má i těch, kteří jsou v ústavech nebo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Karta by měla být zadarmo a bezplatný by měl být jen jeden výběr měsíčně. Už za půl roku si budou podporu z bankomatů vybírat třeba lidé na mateřské nebo nezaměstnaní. Speciálních bankomatů bude méně než tisíc, řada starších lidí proto bude muset pro peníze cestovat. 

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

Ze státní pokladny poputují důchodcům peníze na speciální účet, k němuž každý senior dostane kartu. Tu by lidé měli dostat zadarmo, jeden výběr z bankomatu by měl být bez poplatku, zdarma by měl být i dotaz na zůstatek na účtu a příjem peněz od státu.

Od ledna si k bankomatu přijdou lidé pro podporu v nezaměstnanosti či rodičovskou

„Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013,“ prohlásil Drábek. Na začátku příštího roku, tedy v první fázi, dostanou kartu a účet všichni lidé, kteří berou dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, podporu v nezaměstnanosti či rodičovskou. V Česku jde nyní o více než tři miliony příjemců dávek včetně důchodců.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí

„Elektronizace nejen uspoří velmi významné administrativní náklady na straně státu, ale na druhé straně zvýší klientský komfort.“


Minulý týden vypsalo ministerstvo práce a sociálních věcí výběrové řízení na takzvané karty sociálních systémů. Banky či bankovní konsorcia mají do konce srpna možnost předložit své nabídky do soutěže. Dvanáctiletou smlouvu s vítězem tendru chce mít MPSV podepsanou do konce září. Stát by za provozování systému dávek a karet neměl vybrané bance nic platit.

Drábek si slibuje, že díky projektu sociálních karet stát ušetří až miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají v současnosti. Podle listu je však v projektu stále mnoho nejasností, proto se v úterý sejdou předsedové poslaneckých klubů, aby o kartě znovu debatovali.

Ministerstvo dnes uvedlo, že bude možné donášku peněz si za poplatek objednat, starší ročníky či lidé upoutaní na lůžko možná budou dostávat penze až do domu i zadarmo. Bude to záviset na podmínkách veřejné soutěže.

ČSSD se nápad nelíbí

Sociální demokraté s návrhem Drábka zavést důchodcům povinné účty, aby si pro peníze chodili do bankomatů, nikoli i na poštu, jak je to v současnosti možné, nesouhlasí. „Člověka při té příležitosti napadne, že vlastně jde i o tu poštu. Zbavit ji příjmů, vytvořit situaci deficitu a přihrát ji možná do privatizace,“ uvedl Škromach v tiskové zprávě. Podotknul, že kdo chce platit kartou, už tak v současnosti činí. Peníze mu chodí na účet a má svoji platební kartu. Každá další platební státní karta je nadbytečná, míní. Nebezpečné jsou podle něj snahy Drábka „kontrolovat, co konkrétně lidé prostřednictvím karet nakupují“.