Glamping - kempování pro náročné

Praha - Pro mnoho Čechů neznamená kempování synonymum pro bezstarostnou dovolenou. Frustrující stavba plátěného obydlí uprostřed studené a vlhké plochy pokryté kravinci s cílem odpočinku je pro někoho naprosto nepředstavitelná. Ovšem stereotypy spojené s kempováním, jako drsné noci, provizorní toalety a štípání komárů, v poslední době nahrazuje nový styl „okouzlujícího“ kempování nazývaný glamorous camping, zkráceně glamping. V posledních letech rostou nové trendové kempy skoro jako houby po dešti, a to po celém světě. Navíc s nezájmem turistů vůbec nemají problémy, jak uvádí portál TravelDailyNews.com.

Za rostoucí popularitou glampingu je spojení tradičního kouzla kempování, jako jsou noci pod hvězdami, s luxusem pohodlných postelí a stanů vybavených lépe než některé hotely. Perfektní spojení přírody a pohodlí tak láká stále více lidí k úniku z měst ke glampingu.

Provozovatelé tohoto typu kempů doporučují glamping lidem, kteří jsou zatím nedotčeni klasickým kempováním a spíše je děsí množství speciálního vybavení a různých stanů na prodej. Skvělý je tento typ dovolené také pro rodiny, protože nemusí manipulovat s ohněm nebo s plynovými bombami a nemusí bojovat se stavbou levných stanů, zatímco jejich ratolesti tropí výtržnosti. Většina těchto stanů v kempech určených pro glamping je již postavena a připravena přivítat návštěvníky.

Glamp Ecopod Boutique Retreat ve Velké Británii
Glamp Ecopod Boutique Retreat ve Velké Británii

V případě, že se rozhodnete pro dovolenou ve stylu glamping, určitě nebudete mít problém s nedostatečnou nabídkou míst či druhů ubytování. Mezi nejoblíbenější modely stanů patří mongolské jurty a prostá indiánská týpí. Existuje však řada tajemných a nádherných obydlí k pronájmu, od romsko-cikánských karavanů po ekologické buňky vybavené plazmovou obrazovkou a stanicí pro iPod. 

Glamp: Nejen luxusní ubytování, ale především krásná příroda v jeho okolí

Ke kempování láká zpravidla krásná příroda v okolí. Kdo má strach, že je glamping připraví o tento krásný zážitek, tak si může být jist, že luxusní stany nemají vykompenzovat nedostatek krásné přírody v okolí.

Cikánský Glamp Wild in Style ve Velké Británii
Cikánský Glamp Wild in Style ve Velké Británii

Navíc za zajímavým zážitkem nemusíte cestovat jen do vzdálených oblastí. Velká řada zajímavých glampů je i v Británii. Za zmínku stojí Mawgan Porth v Cornwallu, kde se mohou návštěvníci ubytovat v karavanech ve stylu 50. let inspirovaných legendárními americkými karavany Airstream.

Glampy s luxusním ubytováním najdete po celém světě. Jedním z nejpozoruhodnějších glampů je Koh Kong na hranici Kambodže a Thajska. Na pozadí hor a uprostřed bujné džungle je Koh Kong vůbec první plovoucí kemp na světě. Turisté zde bydlí v tradičních khmerských obydlích a oblast kromě odpočinku nabízí i množství aktivit, včetně trekkingu a jízdy na kajaku.

Glamp Koh Kong
Glamp Koh Kong