Investiční výbor USA schválil německo-americkou superfúzi

New York – Výbor pro zahraniční investice Spojených států dnes odsouhlasil připravované spojení burzovních společností Deutsche Börse a NYSE Euronext. Odstranil tak jednu z posledních regulačních překážek k vytvoření německo-amerického burzovního giganta. Fúzi podniků schválili akcionáři už minulý měsíc, projekt však některé kontrolní výbory v Evropě i v Americe považují za výraznou hrozbu pro konkurenční prostředí. Evropská komise již začátkem měsíce zahájila hloubkové šetření.

Výbor pro zahraniční investice je americký mezirezortní orgán, který vede ministerstvo financí. Zaměřuje se na přezkoumávání vlivu zahraničních investic na národní ekonomiku. Zatímco jeho experti nemají s fúzí problém, Evropská komise o transakci stále jedná. Do 13. prosince tak rozhodne, zda transakci schválí, nebo zablokuje.

Transakce oceňuje firmu NYSE Euronext na téměř deset miliard dolarů (přes 170 miliard Kč). Oba podniky fúzi prezentují jako sloučení rovných. Deutsche Börse ale bude mít ve správní radě deset křesel ze 17, takže bude sloučený podnik ovládat. Němci budou držet zhruba 60 procent akcií sloučeného podniku.

NYSE Euronext vznikla v dubnu 2007 propojením newyorské burzy NYSE s panevropským provozovatelem akciových trhů Euronext. NYSE Euronext tak vedle akciové burzy v New Yorku provozuje trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži. Deutsche Börse provozuje frankfurtskou akciovou burzu a derivátovou burzu Eurex.