Důchodová reforma má zelenou i od rozpočtového výboru

Praha – Sněmovní rozpočtový výbor sněmovně doporučuje, aby vládní důchodovou reformu schválila. Navrhnul však například, aby upravila proces přeměny dosavadních penzijních fondů na penzijní společnosti. Proti reformě vystoupili ve výboru sociální demokraté, kteří ji navrhli zamítnout. Reforma počítá mimo jiné s druhým pilířem, tedy spořením v důchodových fondech.

Nejvíce se poslancům z ČSSD dnes nelíbilo vyvedení části peněz do soukromých fondů. Sociální demokrat Alfréd Michalík prohlásil, že dosavadní průběžný systém funguje už 130 let, je vyzkoušený a místo toho, aby stát hledal cesty ke zvýšení zdrojů, tak mu spíše „pouští žilou“ tím, že odvádí peníze do druhého pilíře. Jeho stranický kolega Václav Votava označil druhý pilíř za zbytečný, protože již dnes funguje penzijní připojištění: „Domníváme se, že je třeba reformovat současný důchodový systém. Nicméně vyvádět takové částky z prvního pilíře, s tím tedy zásadně nesouhlasím.“ Argumenty opozice tak zůstávají stejné.

Opozice chtěla dokonce jednání přerušit. Pozměňovací návrhy jí prý dorazily až dnes ráno. Předseda výboru Pavel Suchánek (ODS) mu ale odporoval s tím, že návrhy byly k dispozici na výboru týden a poslanci měli možnost se s nimi seznámit.

Vládní reformu důchodů tvoří celkem tři zákony. První z nich, zákon o důchodovém spoření, upravuje vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech. Penzijní společnosti budou muset spravovat tyto peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření, které bude tvořit třetí pilíř. Třetí zákon mění dosavadní zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou předloh.


Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Půjde však pouze o doplňkový zdroj příjmů. Další možnost spoření je podle poslance vládní ODS Michala Doktora potřebné. „Já bych se nerad tvářil, že spoření na důchod je jediný způsob, jak se na stáří zajišťovat. To je jeden z možných modelů. Vedle toho samozřejmě každý z nás musí zvažovat tu nejzákladnější formu spoření si a chystání se na důchod,“ dodal Doktor.

Podle jeho názoru však není spoření si na důchod jedinou správnou přípravou. „Rodina, obezřetné investování, nakládání se zdroji, které jsem vytvořil, diverzifikace, rozkládání rizik,“ popsal další možnosti. „Prostě spoření na důchod nemůže být jediný způsob, jak se chystám na stáří,“ tvrdí.

Na konto prostředního pilíře zazněla ve výboru kritika z úst sociálních demokratů i komunistů. „Bude konkurenční třetímu pilíři, ve kterém je asi 260 miliard. A povede to k tomu, že dojde k přetahování skupiny obyvatel, kteří mají příjem a můžou si dovolit ukládat větší částku a pravidelně,“ říká Petr Braný z KSČM.

Lidé, kteří si budou spořit minimálně 300 korun, by podle návrhu nově dostávali od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Pokud si člověk bude měsíčně spořit 1 000 a více korun, bude od státu měsíčně dostávat 230 korun.