Slibům autobazarů o ujetých kilometrech věřit nemůžete

Praha – Na tom, že autobazary klamou zákazníky, se nic nemění. Důvodem k důvěře nesmí být ani tvrzení, že kontrolují počet skutečně najetých kilometrů, ani nejrůznější certifikáty. Často totiž autobazary certifikáty vůbec nemají nebo zákazníka schválně neupozorní na některé nedostatky – například, že reálný stav tachometru nelze ověřit. Taková věta se může skrývat například někde ve smlouvě. Po českých silnicích podle odhadů tak jezdí až čtyřicet procent aut se stočenými tachometry.

I v případě, že zákazník nabude dojmu, že je automobil prověřen, je lepší si jej nechat prověřit znovu - někým nezávislým. Autobazary totiž sice často dávají záruky na ujeté kilometry a provedenou kontrolu, to ale nemusí nic znamenat. „Některé bazary se ohánějí tím, že u nás kontrolují například původ vozidla a zaměňují to s kontrolou najetých kilometrů,“ tvrdí Petra Štumpfová ze společnosti prověřující vozidla Cebia.

Aleš Zich ze společnosti prověřující vozidla Auto AZ Consulting:

„To, že uvádějí, že prověřují všechna vozidla, ještě neznamená, že všechna vozidla tím prověřením projdou.“


Některé autobazary navíc objevené nedostatky zákazníkovi neprozrazují. „Pokud to vozidlo nějakým způsobem někdo chce zmanipulovat a to vozidlo dobře připraví, tak si myslím, že je velký problém to poznat,“ vysvětluje navíc soudní znalec v oboru odhadů motorových vozidel Zbyněk Hozák.

„Pokud u některého vozu skutečně nelze garantovat najeté kilometry, tak je zákazník na tuto skutečnost upozorněn a je jen na jeho zvážení, zda bude mít o vůz zájem i v těchto případech,“ napravuje ale reputaci autobazarů šéf komunikace jednoho z nich Jan Řepa. U takových aut se ale můžou problémy objevit až po uplynutí reklamační lhůty.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Při nákupu ojetého auta přičtěte 200 tisíc kilometrů

Nejčastěji jsou tachometry stočené o sto až dvě stě tisíc kilometrů. Najdou se však i případy, kdy ubude z tachometru dokonce 580 tisíc kilometrů. Zákazník by se navíc neměl upínat pouze na slova, která slyší od prodejce. Často totiž při koupi ojetého vozu může narazit na záludnost i ve smlouvě. Autobazary v ní občas uvádějí, že počet skutečně ujetých kilometrů nemusí odpovídat údaji na tachometru. To potom velmi komplikuje případnou reklamaci.