Stát chce stavět nové jaderné elektrárny

Praha – Z Česka se má stát během padesáti let atomová velmoc s až desítkou nových atomových elektráren. Počítá s tím první návrh Státní energetické koncepce z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. Ze současných 20 terawatthodin by se množství energie z jádra mělo postupně v následujících 50 letech zvýšit nejméně pětkrát. Pokud by Česko plán koncepce dodrželo, země by na jaderné elektřině fungovala nejméně z 80 procent, píšou ve svém dnešním vydání Hospodářské noviny.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Návrh Státní energetické koncepce počítá s tím, že v budoucnu masivně vzroste podíl jaderné energie. Česko by tak mělo v roce 2060 vyrábět až 160 terawatthodin elektrické energie. Přes osmdesát procent z toho mají vyrobit jaderné elektrárny. Současná spotřeba dvaceti terawatthodin by se podle návrhu měla zvýšit nejméně pětkrát. Koncepce proto počítá v roce 2060 se spotřebou kolem 80 TWh. Česko by tak vyrábělo až dvojnásobek toho, co spotřebuje. Konečný návrh koncepce má ministerstvo průmyslu předložit do konce roku.

„Nyní vznikají jednotlivé pracovní verze eventuálních scénářů, které se opírají o dopady do HDP a mezinárodní konkurenceschopnosti,“ řekl HN ministr průmyslu Martin Kocourek. Koncepce představuje tři cesty, kudy se má česká energetika ubírat. Dvě verze počítají s prolomením těžebních limitů hnědého uhlí. Kocourek už dříve řekl, že bude přesvědčovat vládu, aby se rozhodla pro verzi s prolomením těžebních limitů. Všechny varianty nicméně počítají s masivním nárůstem výroby jaderné energie.

Přebytek energie půjde na elektromobily

Téměř dvojnásobný nárůst jaderné elektřiny se očekává v letech 2025 až 2030, kdy se má dokončit dostavba druhého bloku Temelína. Kocourek předpokládá, že obrovské přebytky elektrické energie se využijí k napájení elektromobilů, které by v té době měly být rozšířené. „Pokud se v budoucnu rozjede trend elektromobilů, budeme elektřinu nakupovat, nebo si ji vyrobíme sami?“ pokládá řečnickou otázku.

Mnozí analytici považují koncepci za nerealistickou a brání se spoléhání na jádro jako na zásadní energetický zdroj. Energie se bude zřejmě prodávat do zahraničí. „Pokud bychom nechtěli, aby se energie exportovala, tak nebudeme chtít, aby tady jaderné elektrárny stály,“ řekl deníku zdroj obeznámený s tvorbou koncepce.

Solární panely
Solární panely

A osud ostatních energetických zdrojů?

Podle jednoho z návrhů koncepce se po roce 2030 úplně zruší výroba energie z fotovoltaiky. Význam zbytku obnovitelných zdrojů se za předpokladu dnešní úrovně technologií zvyšovat nebude. Koncepce také počítá s postupným snižováním závislosti na ropě a zemním plynu, a to i přesto, že Německo před nedávnem dokončilo stavbu plynovodu Nord Stream, který do Evropy přivede ruský plyn.

Nová koncepce se tak staví do zcela opačné pozice, než ve které se momentálně nachází sousední Německo, které se po havárii japonské elektrárny Fukušima rozhodlo do roku 2022 odpojit všechny své jaderné elektrárny. To by také mohlo české plány zhatit. „Vůbec si nedokážu představit, že Němci stavbu jaderných elektráren v Česku umožní,“ řekl deníku energetický analytik J&T Michal Šnobr.