Termíny plateb mohou podle analýzy způsobit problémy zejména u menších podnikatelů a firem, kteří pro své podnikání zajišťují obtížně cizí zdroje a pro které může být více než dvouměsíční období čekání na platbu dokonce i likvidační. Nejhorší pozici podle analýzy mají dodavatelé ve zdravotnictví, kde čekají v průměru na zaplacení svých pohledávek déle než 100 dnů.
Naopak nejlepší platební morálku mají firmy v automobilovém průmyslu, kde se návratnost pohledávek letos zkrátila na 42 dnů z loňských 50 dnů a pohledávky jsou v průměru placeny dokonce čtyři dny před jejich splatností. „Automobilky jsou ochotny vyjít dodavatelům vstříc, protože si uvědomují, že změna dodavatele by u nich vyvolala velké problémy v udržení výroby,“ uvedl šéf ČSOB Factoring Tomáš Morávek.

Rozhovor s Tomášem Morávkem
Česko představuje evropský průměr
V průměru se přitom v ČR platí 12 dní po splatnosti faktur, v některých oborech, například ve zdravotnictví, tato doba činí až dva měsíce. Ve srovnání s okolními zeměmi je Česká republika v platební morálce s 69 dny průměrem. Na Slovensku se v letošním roce platí za dodané zboží a služby v průměru za 71 dnů.
Ve lhůtě splatnosti faktury platí zpravidla firmy v Německu, Francii nebo Rakousku. Německé firmy platí v průměru za 40 dní, ve Francii a Rakousku v průměru za 60 dní. Naopak po lhůtě splatnosti platí vedle českých i polské a italské firmy, které navíc platí v průměru faktury až za tři měsíce. Firmy ve Velké Británii a USA hradí faktury standardně 20 až 30 dnů po splatnosti.