Klaus: Zpoplatnění emisních povolenek je nesmysl na druhou

Královské Poříčí - Prezident Václav Klaus dnes při návštěvě Sokolovska odmítl zpoplatnění emisních povolenek, jejichž část rozdával stát energetickým podnikům zdarma. Zpoplatnění povolenek prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle Klause jsou ale emisní povolenky samy o sobě nesmysl. O možném zpoplatnění dnes jednala vláda, rozhodnutí ale odložila.

„Považuji povolenky za naprostý nekonečný nesmysl blížící se nesmyslům, které jsme zažívali v komunistické éře. Jejich zpoplatnění je nesmysl nadruhou. V tomto ohledu mám názor shodný, jako má Sokolovská uhelná,“ řekl dnes Klaus po společném jednání s představiteli regionu a velkých firem Sokolovska. 

Proti bezplatnému rozdělování povolenek se staví ministerstvo financí, podle kterého budou desítky miliard za povolenky chybět ve státním rozpočtu. Kalousek dnes novinářům řekl, že má připravené tři varianty, o kterých bude příští týden v pondělí a úterý jednat s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem a ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou. Ministerstvo životního prostředí chce bezplatné rozdělování emisních povolenek zachovat, protože firmy přislíbily, že výměnou budou investovat do ekologických opatření.

Peníze za povolenky by mohly pomoci rozpočtu

Emisní povolenky si v Evropské unii musí nakupovat velké firmy, které produkují oxid uhličitý. Jedna povolenka odpovídá jedné tuně vypuštěného CO2. Česká republika si spolu s dalšími zeměmi, závislými na výrobě elektřiny z jednoho typu fosilních paliv, vymohla v Evropské unii výjimku, podle které může část povolenek výrobcům energie bezplatně rozdělit. Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma. Další část povolenek si budou kupovat. V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020. Velkou část bezplatných povolenek by jako jeden z hlavních tuzemských producentů emisí získala společnost ČEZ. 

Cena bezplatně udělených povolenek za sedmileté období se odhaduje na zhruba 50 miliard korun. Podle Kalouska by tyto peníze mohly významně přispět ke stabilizaci rozpočtu. Firmám by proto ministr alespoň část těchto bezplatných povolenek raději prodal. Vláda musí žádost o bezplatné povolenky předložit Evropské komisi do konce září. Kromě ministra financí jsou proti přidělení bezplatných povolenek také ekologické a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že kredity jen pomohou energetickým firmám v dalším zvyšování zisků.