Češi v zahraničí ukrývají kolem 30 miliard korun

Praha – Češi v zahraničí schovávají třicet miliard korun. Peníze drží v zemích, které dodržují bankovní tajemství. Podle výše srážkové daně, kterou platí zahraniční banky z úroku na klientských vkladech, se ale suma vkladů postupně snižuje. Píše o tom týdeník Euro, který vyjde v pondělí.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Češi peníze posílají například do Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina či Monaka. Přesnou částku, kterou na takových zahraničních účtech drží, ale úřady neznají. Sumu však podle týdeníku lze přibližně dopočítat.

Srážková daň totiž činí pětinu, což je zmiňovaných 63,5 milionu korun. Za předpokladu, že se vklady úročí přibližně jedním procentem, pak celková suma, kterou mají Češi uloženou v zemích s bankovním tajemstvím, činí zhruba 31,7 miliardy korun.

Výběr ministerstva financí ze srážkové daně:

  • rok 2010: 63,5 milionu korun
  • rok 2009: 79,8 milionu korun
  • rok 2008: 129,6 milionu korun

Daň zavedla Evropská unie na základě směrnice o zdanění příjmů z úspor v podobě úrokových plateb, která platí od roku 2005. Do července 2008 dosahovalo zdanění výše 15 procent, později se zvýšilo na 20 procent a od letošního července se tato daň vyhoupla až na 35 procent. Smyslem směrnice je především snaha zamezit daňovým únikům, které by mohly vzniknout tím, že lidé schovají své peníze do bank v zahraničí.