Připojování nových solárních elektráren je na dosah

Praha – Žádosti o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě začnou znovu posuzovat provozovatel přenosové soustavy ČEPS a distribuční společnosti. Ovšem přijetí či odmítnutí projektů bude závislé na limitu pro bezpečné využití obnovitelných zdrojů v síti pro příští rok, který má být zpracován do konce roku 2011. Po jednání mezi zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) a členy sektoru obnovitelných zdrojů se takto vyjádřil správce ČSRES Luděk Mravinač.

Přestože Česká fotovoltaická průmyslová asociace závěry dnešní schůzky uvítala, její šéf Aleš Spáčil uvedl, že od jednání čekal více jednoznačné řešení.

Kvůli výhodným investičním podmínkám začal zhruba před dvěma lety v ČR prudce růst počet solárních elektráren a distribuční společnosti proto loni zastavily vydávání smluv o připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě. Argumentovaly tím, že by tyto zdroje mohly ohrozit bezpečný provoz přenosové soustavy.

Energetické podniky změřily letos vliv obnovitelných zdrojů na tuzemskou soustavu a výsledky využijí jako podklad pro posuzování nových žádostí. „Informace z měření nám potvrdily, že obavy o bezpečnost sítě nebyly bezpředmětné,“ prohlásil Mravinač a dodal: „Je skutečně nutné posuzovat každý tento zdroj jednotlivě a kontrolovat technické možnosti na tom místě, kde má být připojen.“

Současně fotovoltaická asociace žádá opětovné přijímání žádostí o instalaci malých střešních solárních elektráren do 30 kilowattů. „Je reálné, že se během jednoho roku připojí po celé ČR malé střešní instalace v maximální výši 100 MW. Z hlediska podpory těchto obnovitelných zdrojů energie to znamená dodatečné zvýšení ceny elektřiny pouze o jeden haléř na kilowatthodinu,“ uvádí asociace.

Nyní přesahuje instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren 1 900 megawattů, na začátku loňského roku přitom činil 463 MW. Kvůli rozvoji solárních zdrojů hrozilo letos zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda omezila zdražení mimo jiné pomocí zvláštní daně pro solární elektrárny, letos patrně chystá podobné opatření.