Tripartita opět skončila krachem

Praha - Vláda nepřesvědčila odbory a zaměstnavatele o navrhované podobě státního rozpočtu pro příští rok. Po večerním mimořádném jednání tripartity to uvedli zástupci jednotlivých stran. Vyřešen stále není požadavek na dodatečných 8,8 miliardy korun pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Kabinet bude o rozpočtu definitivně jednat ve středu, sněmovně jej musí odevzdat do konce měsíce.

„Slibujeme si věci, které nejsou pravda… Zdá se nám, že tady není politická vůle k tomu, aby se našly rozumné kroky, které uspokojí nejen tripartitu, ale i naše občany,“ řekl po jednání viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Vláda podle něj občanům škrtá, jí samé se prý ale příliš ve vlastních penězích škrtat nechce. Zaměstnavatelé by podle něj ocenili především konkrétní návrhy.

Návrh kritizují odbory i zaměstnavatelé

Návrh státního rozpočtu kritizují jak odbory, tak zaměstnavatelé. Argumentují například, že počítá s nereálným růstem ekonomiky ve výši 2,5 procenta. To se podle nich nenaplní. Vláda se tak například podle zaměstnavatelů vystavuje tomu, že bude muset ve schváleném rozpočtu příští rok škrtat na výdajové straně více, než počítá nyní.

Předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil proto za jediné pozitivum dnešní schůzky pokládá fakt, že vláda uznala, že hospodářský růst v příštím roce může být nižší než 2,5 procenta. „I pan ministr financí přiznal, že pravděpodobně bude muset dojít k určitým redukcím tohoto čísla,“ prohlásil Zavadil. Vládní reformy přitom podle něj ke zhoršení kondice hospodářství jen přispějí.

Vývoj ekonomické situace

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek za TOP 09 nechtěl předjímat, jak vláda ve středu dnešní večerní jednání se sociálními partnery zohlední. Připomněl, že návrh rozpočtu vychází z červencové makroekonomické predikce. S vývojem ekonomické situace se vláda i tripartita k problematice vrátí. „Ale není možné z týdne na týden upravovat základní rámec rozpočtu,“ dodal.

Dnešní jednání bylo už druhým na stejné téma. Minulý týden se poté, co ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska postihla zdravotní indispozice, rozešlo bez výsledku kvůli nedostatečné účasti zástupců vlády.

Odbory i zaměstnavatelé kritizují i nízké proinvestiční zaměření rozpočtu, například menší výdaje pro Státní fond dopravní infrastruktury. Jak odbory, tak zaměstnavatelé minulý týden předložili vládě svá stanoviska. „Měla by jasně říct, co z toho našeho je ochotná brát, co si myslí, že u nás není úplně opodstatněné,“ uvedl Zavadil nedávno.

Schodek 105 miliard korun?

Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Vláda musí podle zákona předložit návrhu rozpočtu sněmovně do konce září.