Senát USA schválil dohodu o financování vlády

Washington - Americký Senát v pondělí (úterý SELČ) schválil dohodu, která odvrátí zastavení financování vlády koncem tohoto týdne a umožní, aby miliardy dolarů pomoci byly dostupné tisícům obětí nedávných živelních katastrof.

„Odvrátili jsme finanční kolaps - až do toho příštího,“ zaznělo v prohlášení demokratického senátora Bena Nelsona poté, co senátoři letos už potřetí zažehnali akutní ohrožení vládních operací.

Řešení, které prošlo Senátem 79 hlasy proti 12, však pravděpodobně nerozptýlí obavy, že je Kongres neschopný projednat i základní legislativu bez boje, a je zřejmě předzvěstí ještě urputnějšího rozpočtového rozhodování v příštích měsících.

Republikáni a demokrati se rozcházeli v názoru na rozdělení finančních prostředků, a pokud by se obě komory Kongresu nedohodly na společném řešení, ocitla by se vláda od 1. října bez peněz.

Sporný bod: Pomoc obětem živelných katastrof

Do patové situace se jejich jednání dostalo ve sporném bodě, zda je zapotřebí dodatečných rozpočtových škrtů k vykompenzování dodatečné pomoci obětem živelních katastrof po letošním, v historii USA z hlediska počasí jednom z nejextrémnějších roků. Už dnes měly podle předpokladů dojít peníze ve fondu na pomoc obětem živelních katastrof. V tom případě by se musely zastavit všechny federálně placené rekonstrukční činnosti po požárech, hurikánech a dalších živelních pohromách, které USA letos zasáhly.

Senátoři minulý týden zamítli návrh financování vlády, který schválili poslanci. K demokratické většině se připojila i část republikánů. Senátorům vadilo, že je v návrhu stanovena nižší částka pro fond na pomoc obětem živelních pohrom. Část peněz byla navíc do fondu přesunuta z programu na rozvoj ekologických automobilů, který demokraté zavedli.

V pondělí před jednáním Senátu ale Federální agentura pro řízení záchranných prací (FEMA) oznámila, že její tenčící se fond na pomoc obětem živelních pohrom by mohl pravděpodobně vystačit do konce týdne, o několik dnů déle, než se původně myslelo. To umožnilo demokratům a republikánům upustit od jejich boje o to jak má být financována dodatečná pomoc.

Domy zničené hurikánem Irene
Zdroj: AP Photo
Autor: John Whitford

Demokraty kontrolovaný Senát schválil opatření, které udrží chod vlády na provizorním základě do 18. listopadu. Předpokládá se, že do té doby se podaří demokratům a republikánům dojít ke kompromisu o financování vlády na celý fiskální rok 2012, který začíná 1. října. Opatření zahrnuje sumu 2,65 miliardy dolarů po fond na pomoc obětem živelních katastrof FEMA, které budou k dispozici v sobotu. Prostředky z fondu FEMA mohou být do té doby vyčerpány, přerušení by ale trvalo jen pár dnů.

Plán financování vlády musí ještě schválit republikány kontrolovaná Sněmovna reprezentantů, ta ale na týden přerušila zasedání kvůli židovskému svátku Roš hašana. Dohoda dosažená v Senátu proto obsahuje separátní, krátkodobý rozpočet, z něhož bude financována vláda do návratu Sněmovny reprezentantů, informoval Reuters.