České dráhy dělí od nákupu Railjetů poslední podpis

Praha – České dráhy dnes uzavřely smlouvu se Siemensem. Nákupu rychlíkových jednotek Railjet za zhruba pět miliard korun už brání jen podpis rakouských drah ÖBB, které původně vlaky objednaly. Oficiálně bude uzavření smlouvy oznámeno v pátek, kdy končí časově omezená nabídka Siemensu.

Při koupi využijí České dráhy opci rakouských drah, které v obřím tendru koupily desítky stejných vlaků a některé z nich nebudou potřebovat. Nabídka je podle ČD výjimečně výhodná, a proto na ni nevypsaly standardní výběrové řízení.

To se však nelíbilo tradičnímu dodavateli železničních vozidel, strojírenské společnosti Škoda Transportation. Ta zpochybnila výhodnost nákupu souprav i argument časové omezenosti nabídky. Škoda požadovala vypsání výběrového řízení. Její námitky však Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nevyslyšel a umožnil drahám obchod uskutečnit.

Mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá:

0„Jsme stále přesvědčeni, že jsme schopni nabídnout alternativní a levnější variantu k Railjetům, a proto stále považujeme za chybu, že na zakázku v takové hodnotě nebylo vypsáno řádné výběrové řízení.“


V nových vozech se budou moci cestující svézt v rámci mezinárodních rychlíků směřujících do Rakouska a Německa. Kvůli použití vozů na zahraničních železnicích požadovaly dráhy vozidla schopná jet rychlostí alespoň 230 kilometrů v hodině. Situaci ale může zkomplikovat zájem nového konkurenta ze skupiny Student Agency – RegioJetu – o tyto trasy.