Vlastníte rekreační objekt? Může vás čekat výpověď z nájmu

Praha – Sdružení nájemníků varuje, že se v Česku množí případy, kdy majitelé domů využívají nejasné ustanovení občanského zákoníku a dávají výpovědi i těm nájemníkům, kteří vlastní rekreační objekt. Postupují tak nejen soukromí majitelé domů, ale i některé obecní samosprávy. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba, podle kterého tak lidé mohou snadno přijít o nájemní bydlení a skončit například v zahradní chatě. Spolu s odbory chce Taraba iniciovat změnu nařízení, aby k takovým případům v budoucnu nedocházelo. Ministerstvo pro místní rozvoj obvinění popírá - letní chata podle něj důvodem k výpovědi být nemůže. Pokud se nájemník soudně brání, výpověď není platná.

„V posledním roce se řádově zmnožily výpovědi z bytu bez soudu v případech, kdy lidé mají rekreační objekt. Je to v návaznosti na ustanovení občanského zákoníku, že kdo má dva a více bytů, může dostat výpověď bez svolení soudu,“ uvedl Taraba, podle něhož se nájemníci v těchto případech mohou v tříměsíční lhůtě obrátit na soud. „Soudy ale rozhodují velmi rozdílně a lidé jsou velmi nejistí,“ podotkl. Za rekreační objekt je nyní považována i chata vzdálená 100 kilometrů od trvalého bydliště. 

Majitelé bytů podle Taraby prověřují v registrech, zda nájemníci vlastní nějaký rekreační objekt, a poté dávají výpovědi, protože chatu či chalupu považují za nemovitost vhodnou k trvalému bydlení. Podobný postup podle něj zvolila například i městská část Praha 10. „Stejně postupují firmy, které nakoupily byty na dluh a chtějí prodat nájemní byty, aby měly rychlé peníze,“ dodal Taraba. Odhadl přitom, že tato kontroverzní metoda byla použita už u několika tisíc nájemních bytů.

Tisková mluvčí MMR Jana Jabůrková:

„My v tomto případě vidíme legislativu jako dostatečnou. V tom zákoně je jasně napsáno - pokud má dva nebo více bytů - pokud je objekt zkolaudovaný jako rekreační chata, tak není považován za byt.“


Praha 10 v mnoha případech s výpověďmi uspěla

Například Praha 10 rozdávala v lednu 2010 výpovědi na základě rozsáhlého prověřování více než 5 600 bytů. Výpověď dostalo 330 nájemníků, a to například kvůli nepovolenému pronajímání bytu, ale i kvůli vlastnictví jiné nemovitosti. Řada z nich se proti rozhodnutí odvolala. Bránila se, že další nemovitostí, kterou vlastní, jsou právě chaty a chalupy, které nejsou uzpůsobeny stálému bydlení. Městská část poté asi 25 výpovědí stáhla, v dalších případech ale uspěla.

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS:

„Je třeba se pokusit o úpravu, která by jasně stanovila, jak to v této oblasti je. Případů narůstá, instituce si najímají právní agentury, jež zjišťují poměry u svých nájemníků – kdo má jakou chalupu, což přináší další problémy do naší společnosti. Jako kdyby nestačily reformy.“


Odbory a Sdružení nájemníků ČR chystají legislativní úpravu 

Sdružení nájemníků ČR chce proto společně s odbory iniciovat změnu legislativy, aby rekreační chaty a chalupy nadále nemohly být považovány za nemovitosti vhodné k dlouhodobému bydlení a ustanovení občanského zákoníku nadále nemohlo být majiteli bytů zneužíváno.

Novostavba
Novostavba

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila ale není možné čekat na velkou novelu občanského zákoníku, která má platit od ledna 2013. „Je třeba pokusit se o úpravu, která by jasně řekla, jak to v této oblasti je, protože problém začíná narůstat,“ upozornil Zavadil, který toto téma nadhodí na jednání tripartity. 

Sdružení nájemníků ČR hodlá jednat s autory připravované novely občanského zákoníku i ministerstvy, která mají tuto problematiku na starost. „Pokud dnes soudce udělá výklad, že je možné bydlet v chatkách, tak to pak způsobuje to, že zejména staří lidé bydlí v zahrádkářských koloniích bez topení, což není důstojné,“ dodal Taraba.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Reportáž Vandy Kašové

eko: 5.10.2011

TK Sdružení nájemníků ČR a odborů