Moody's pohrozila Francii

Paříž - Mezinárodní ratingová agentura Moody's by během tří měsíců mohla zhoršit výhled úvěrového ratingu Francie ze stabilního na negativní. Stalo by se tak v případě, že by pomoc bankám a zemím ohroženým dluhovou krizí v eurozóně příliš zatížila francouzský rozpočet. Varování agentury, respektive negativní výhled by byl signálem toho, že Moody's by mohla časem snížit i samotný rating Francie, který se nyní nachází na nejvyšším stupni Aaa.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Andre Jenny

Nicméně podle francouzského ministra financí Francoise Baroina není francouzský rating ohrožen, protože země přijímá opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Upozornil však, že předpoklad, podle kterého francouzská ekonomika v příštím roce stoupne o 1,75 procenta, je možná optimistický až příliš.

Proto, aby si Francie udržela stabilní výhled ratingu, musí podle Moody's prokázat, že je nadále odhodlána zavádět nezbytné hospodářské a rozpočtové reformy. Agentura zároveň upozornila, že Francie by mohla v příštích měsících čelit řadě výzev, včetně potřeby poskytnout dodatečnou podporu jiným evropským zemím či domácímu bankovnímu systému.

Zhruba před týdnem francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová slíbili, že do konce měsíce předloží plán na řešení dluhové krize v eurozóně, který bude zahrnovat zejména způsob rekapitalizace bank. Francie a Německo jsou dvěma největšími ekonomikami v eurozóně.