Bohatí Řekové skupují nemovitosti v Berlíně

Berlín - Kvůli obavám z bankrotu své země začali bohatí Řekové skupovat drahé nemovitosti v Berlíně, v nichž nalezli bezpečný úkryt pro své finance. Podle německé zpravodajské televize N24 nakoupili v metropoli od poloviny roku už zhruba 100 tisíc metrů čtverečních realit za přibližně 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). A jejich poptávka stále stoupá.

Největší zájem mají Řekové v Berlíně o luxusní byty a apartmány v bohatších čtvrtích, jako jsou Mitte, Prenzlauer Berg nebo Charlottenburg-Wilmersdorf. V poslední jmenované, která se řadí k nejprestižnějším adresám v německém hlavním městě, se cena novějších nemovitostí drží stabilně nad 3 tisíci eur (zhruba 75 tisíc korun) za metr čtvereční, což je vysoko nad průměrem Berlína.

„Každý den přijde minimálně jeden telefonický nebo e-mailový dotaz z Řecka. Měsíčně jich mívám tak 25 až 30,“ potvrdila televizi berlínská realitní makléřka.

Do nákupů nemovitostí se hrnou i Němci

Movití Řekové však nejsou jediní, kdo mají v současných turbulencích v eurozóně strach o své peníze a chtějí je bezpečně investovat. Od počátku roku roste poptávka po realitách i mezi samotnými Němci, jak nedávno upozornil časopis Focus Money. Například bankovní ústavy v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa si za prvních šest měsíců letošního roku připsaly osmnáctiprocentní nárůst poskytnutých hypoték na soukromé bydlení.

Podle ředitele svazu zemských stavebních spořitelen Hartwiga Hamma je zvýšený zájem Němců o koupi nemovitostí patrný po celé zemi a týká se všech segmentů na realitním trhu. Znovu podle něj táhnou i novostavby, jejichž cena díky tomu jde nahoru. Největší poptávka je po „dobrých adresách“ v okolí Mnichova, Frankfurtu nad Mohanem, v Hamburku, Berlíně nebo ve Stuttgartu.

Na finančních trzích již od léta panuje nejistota. Akcie kvůli ní často propadají. Investoři se obávají o budoucnost Řecka. Stále častěji se hovoří o tom, že bude potřeba umazat část řeckého dluhu. To by ale tvrdě dolehlo na banky po celé Evropě. Ty totiž mají v portfoliích nemalé sumy peněz právě v řeckých dluhopisech.