MMF možná pomůže záchrannému fondu pro eurozónu

Brusel - Mezinárodní měnový fond zvažuje účast na záchranném fondu pro eurozónu, a to formou vytvoření speciálního nástroje SPIV (Special Purpose Investment Vehicle), který by emitoval dluhopisy a z výnosů z jejich prodeje by pak nakupoval dluhopisy členských zemí eurozóny.

„MMF naznačil, že to zvažuje, žádnou pozici ale zatím nezaujal,“ cituje agentura jednoho ze zdrojů v eurozóně. „Všechno bude záviset na celém souboru opatření,“ dodal.

Ve středu se rozhodne

Lídři eurozóny by měli ve středu schválit plán, který počítá se zvýšením úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF). Tedy nikoliv jeho velikost, ale jeho schopnost ručit za úvěry určené pro zadlužené země eurozóny. EFSF může půjčovat peníze až do 440 miliard eur (téměř 11 bilionů Kč). Plán, o němž se teď jedná, předpokládá, že v rámci EFSF vznikne zmíněný speciální nástroj SPIV, který by z výnosů z prodeje vlastních dluhopisů nakupoval na sekundárním trhu dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, nebo vládám zadlužených zemí peníze rovnou půjčoval.  

SPIV by byl otevřený soukromému kapitálu, takzvaným suverénním fondům, a právě i Mezinárodnímu měnovému fondu. Ze všech těchto zdrojů by podle návrhu, na který se odvolává agentura Reuters, do SPIV tekly peníze. „MMF je jednou z možností, mohl by být jedním z investorů,“ poznamenal k návrhu jiný zdroj. „Mohl by být hostitelem toho fondu,“ řekl zdroj k možné úloze MMF v nástroji SPIV.