Telefónica ukončí v Česku prodej iPhonů od Applu

Praha - Česká pobočka mobilního operátora Telefónica se vzbouřila proti obchodním podmínkám společnosti Apple. Nebude prodávat jeho nový mobilní telefon iPhone 4S a postupně ukončí i prodej starších modelů. Dnes večer to oznámil mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Zástupci Applu
nechtěli záležitost komentovat.

Telefónica nemůže podle mluvčího podmínky Applu akceptovat kvůli potenciálnímu negativnímu dopadu na cenovou politiku telefonů jiných výrobců. Podle neoficiálních informací Apple požadoval po operátorovi vysoké investice do marketingové podpory nebo garanci počtu odebraných kusů. Pokud by telefony neprodal, musel by platit milionové kompenzace. „Chceme našim zákazníkům nabídnout kvalitní portfolio mobilních telefonů za nejlepší možnou cenu. Apple však požaduje takové podmínky smlouvy o prodeji telefonů iPhone, že nejsme schopni tomuto cíli dostát. Nadále jsme nicméně otevření spolupráci s firmou Apple na stávajících i budoucích projektech za podmínky, že se dohodneme na oboustranně přijatelném obchodním modelu,“ dodal marketingový ředitel Jiří Dvorjančanský.

Stížnosti na Apple přicházejí i ze strany Vodafonu a T-Mobilu

Přestože k dohodě nedošlo, všichni stávající i noví uživatelé telefonů Apple iPhone v síti O2 budou mít nadále stejnou zákaznickou podporu jako doposud. Apple se chystal uvést svůj nový iPhone 4S tento pátek. Do své nabídky ho zařadí konkurenční Vodafone i T-Mobile. I od těchto operátorů ale neoficiální cestou zanívaly stížnosti na jednání Applu. iPhony však jsou u zákazníků oblíbené a tuzemští operátoři jich prodávají až desítky tisíc za rok.

Telefónica se před Vánoci rozhodla vsadit na konkurenty Applu s operačním systémem Android. Jedničkou mezi chytrými telefony je nyní podle Farghaliho Samsung Galaxy S II, což dokazují jeho vysoké prodeje. Od zahájení prodeje v červnu letošního roku si telefon od O2 koupilo více než 7000 zákazníků.

iPhone 4S
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Frank Leonhardt


iPone 4S má stát v Česku u Applu 14 490 korun. Vodafone, který počítá se zahájením prodeje o půlnoci na pátek, stanovil základní cenu nedotovaného přístroje na 16 277 korun, dotovaná začíná na 10 377 korunách.