Řecko vypíše kvůli další injekci od eurozóny referendum

Atény - Řekové budou moct v referendu rozhodnout, jestli chtějí, aby vláda přijala nový záchranný balík od evropských institucí. Summit zemí platících evropskou jednotnou měnou minulý čtvrtek schválil pomoc ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,25 bilionu korun). Podle posledního průzkumu však až 60 procent Řeků tento scénář odmítá.

„Věříme občanům, důvěřujeme v jejich úsudek, máme důvěru v jejich rozhodnutí,“ řekl premiér Jorgos Papandreu před poslanci jeho vládního Panhelénského socialistického hnutí. „Obyvatelé budou vyzváni, aby k nové dohodě o finanční pomoci řekli jasné ano, nebo jasné ne,“ dodal.

První referendum od roku 1974

Řecký ministerský předseda neuvedl datum možného hlasování a ani žádné jiné podrobnosti. Pokud se referendum uskuteční, bude vůbec prvním od roku 1974, kdy Řekové po zhroucení vojenského režimu odmítli monarchii a vyslovili se pro republiku.

Řecký ministr vnitra Charis Kastanidis podle serveru týdeníku To Vima upřesnil, že referendum by se mělo konat počátkem ledna, a to ještě předtím, než bude přijetí nového balíku pomoci předloženo k ratifikaci v parlamentu. Výsledek všelidového hlasování bude závazný, pokud se referenda zúčastní nejméně 40 procent voličů. Když v době referenda bude parlament pomoc již projednávat, pak bude nutná účast 50 procent voličů.

Papandreu hazarduje

Agentura Reuters poznamenala, že Papandreu hazarduje s obtížně uzavřenou dohodou, k níž se eurozóna měsíce propracovávala. Eurozóna se po dohodě s bankami minulý týden na summitu mimo jiné rozhodla o odpisu asi 50 procent řeckých dluhů.

Atény se tak zbaví závazků za zhruba 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč). Celkové zadlužení, které teď činí zhruba 160 procent hrubého domácího produktu a neustále se zvyšuje, by se mělo do roku 2020 snížit asi na 120 procent HDP.

Řecko získalo první pomoc od mezinárodního společenství již loni v květnu. Tehdy šlo o kombinaci úvěrů ve výši 110 miliard eur (asi 2,75 bilionu korun) od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jednotlivých zemí eurozóny s výjimkou Slovenska.