ČNB očekává výrazně pomalejší růst české ekonomiky

Praha – Česká národní banka v nové prognóze výrazně zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Pro ten letošní zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta. ČNB tak následuje
ministerstvo financí, které v pondělí odhad rovněž výrazně zhoršilo.

Podle ministerstva financí by domácí ekonomika měla v roce 2012 stoupnout jen o jedno procento. Ještě v červenci se přitom počítalo s 2,5procentním hospodářským růstem. Letos ekonomika podle nových odhadů ministerstva stoupne o 2,1 procenta.

ČNB vypracovala také alternativní scénář ekonomického vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta.

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně nad tříprocentní hranici, počátkem roku 2013 by se ale měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2013 by měla klesnout na 1,6 procenta. 

Měnověpolitická inflace, tedy inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, by se měla podle ČNB pohybovat mírně pod dvouprocentním inflačním cílem. Inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou nyní podle guvernéra patrné.

„Zdrojem inflace jsou především ceny komodit a potravin,“ říká guvernér ČNB Miroslav Singer.


Kurz české koruny v letošním roce centrální banka v nové prognóze očekává slabší na 24,50 Kč/EUR. Příští rok ČNB očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě naplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 by se dostal na 23,90 koruny za euro. Koruna se nyní obchoduje kolem 25 Kč/EUR.