Unipetrolu klesl zisk

Praha – Petrochemická společnost Unipetrol za letošní tři čtvrtletí snížila čistý zisk na 334,8 milionu korun po více než miliardovém zisku ve stejném období předchozího roku. Na posledních výsledcích se projevila plánovaná technologická odstávka závodů v Litvínově. Neauditované konsolidované výsledky dnes společnost zveřejnila na svých internetových stránkách.

V samotném třetím čtvrtletí Unipetrol hospodařil se ztrátou 128 milionů korun, zatímco ve stejném období loňského roku vykázal zisk 175 milionů korun. Výsledek je v souladu s odhady analytiků, kteří očekávali ztrátu kolem 126 milionů korun. Unipetrol tak ztrácí i přesto, že si bilanci vylepšil prodejem nepotřebných povolenek a navíc mu Evropská komise vrátila 230 milionů, které mu dříve uložila za kartelovou dohodu, jež se ovšem neprokázala.

Hlavními důvody ztráty byla podle vedení Unipetrolu podzimní odstávka litvínovské rafinerie, kterou vyčíslil na 800 milionů korun. S tím souvisely nižší prodeje rafinérských a petrochemických produktů. Objem zpracované ropy klesl meziročně o 20 procent.

Martin Durčák, člen představenstva Unipetrolu:

„Lidé šetří a my to vidíme na čerpacích stanicích. Ten propad je hlavně na hraničních oblastech, kde je cenový rozdíl výraznější.“


Provozní zisk (EBIT) se ve třetím čtvrtletí přehoupl do ztráty 230 milionů korun po zisku 238 milionů ve stejném období roku 2010. Za poklesem podle firmy stála probíhající periodická zarážka. Provozní zisk ve třetím čtvrtletí pomohly o přibližně 100 milionů korun „vylepšit“ povolenky CO2 (oxidu uhličitého).

Nejlépe si vedla Benzina

Z celého koncernu si vedl nejlépe maloobchod, tedy hlavně dceřiná společnost Benzina. Maloobchodní zisk za 3. čtvrtletí byl 142 milionů. I to je ale meziroční propad téměř o pětinu. Úspornost lidí v době krize se projevila. Díky ztrátám konkurentů a největší síti čerpacích static v Česku ale Benzina zvyšuje tržní podíl. Teď má víc než 14 procent, v plánech míří výš. Spekuluje se, že by mohla skoupit i pumpy firmy OMV, která avizovala, že své české benzinky možná prodá.  

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v Česku k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

Do konce roku petrochemický průmysl výrazný obrat nečeká. Situace v arabských zemích a tedy i trh s ropou se sice pomalu uklidňují, ceny ale klesají pomalu.

Video Unipetrol přestal vydělávat
video

Unipetrol přestal vydělávat