Česko nechce financovat společnou zemědělskou politiku EU

Praha - Česká republika bude prosazovat v unijním rozpočtu pro roky 2014 až 2020 snížení výdajů na společnou zemědělskou politiku EU. Peníze by měly směřovat na posílení konkurenceschopnosti EU, a ne na zakonzervování současného stavu, řekl na dnešní konferenci k unijnímu rozpočtu premiér Petr Nečas.

„Evropa postupně zaostává za dalšími globálními ekonomickými hráči a pokud nenasměrujeme rozpočet tímto směrem, tak se ztráta bude prohlubovat. Zhlediska dlouhodobého rozvoje se tak musíme zaměřit hlavně na konkurenceschopnost,“ uvedl premiér. Prostředky vynaložené na společnou zemědělskou politiku jdou pouze na zachování statu quo, dodal. Země, které dnes nejvíce čelí krizi v EU, jsou zároveň největšími příjemci zemědělských dotací, upozornil premiér.

Smysl mají pouze výdaje, které podpoří naši konkurenceschopnsost

Celkově podle Nečase není potřeba rozpočet redukovat ani navyšovat. „Podpora konkurenceschopnosti by se měla stát perspektivou, ze které bychom se měli dívat na rozpočet. Smysl mají jen takové výdaje, které ji podpoří,“ dodal. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se vláda nedomnívá, že by měl být rozpočet EU vyšší než jedno procento hrubého domácího produktu EU. „Není ale překvapením, že pro nás je zásadní politika soudržnosti. Proto vnímáme negativně, že návrh Evropské komise na politiku soudržnosti prostředky snižuje,“ uvedl. Podle něj by to bylo primárně na úkor méně vyspělých členských států.

Česko podle Kalouska nesouhlasí s návrhem vyčlenit v rámci politiky soudržnosti peníze na předem definované priority nebo zavedení tzv. přechodných regionů. Naopak podporu vlády má návrh ponechat současnou míru spolufinancování na 85 procentech, ale s tím, aby byl zachován dosavadní systém uznatelnosti daně z přidané hodnoty. Ten chce Evropská komise zrušit. „Pro mnoho subjektů by to znamenalo, že nedosáhnout na peníze z fondů EU,“ uvedl ministr. I podle Kalouska by se v rozpočtu EU měly výdaje na společnou zemědělskou politiku snížit. 

Česko má na zemědělství dostat méně peněz

Ministři zemědělství členských zemí unie se dnes budou v Bruselu zabývat návrhem reformy společné zemědělské politiky na období po roce 2013. Tyto plány přitom v mnoha státech unie včetně Česka vyvolaly kritické hlasy od politiků, zemědělců i ekologů. ČR by měla podle návrhu reformy mezi roky 2014 až 2019 získat v přímých platbách pro české zemědělce maximálně zhruba 890 až 893 milionů eur za rok.

Výše dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020, jak ji před časem navrhla Evropská komise, je podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga rozumná a Česká republika ji podporuje. EK navrhla limit výdajů ve výši 1,05 procenta hrubého domácího produktu EU, tedy 1,025 bilionu eur. Debata o dlouhodobém rozpočtu se v EU nicméně teprve začíná rozjíždět a dokončena bude nejdříve v příštím, možná až v přespříštím roce.

Video Rozhovor s Petrem Bendlem
video

Rozhovor s Petrem Bendlem

Poláci válcují český trh, protože nedodržují směrnice

Český ministr zemědělství Petr Bendl, který se jednání účastní, chce posílit konkurenceschopnost EU tím, že zruší požadavek dát sedm procent půdy do klidu, který snižuje konkurenceschopnost v porovnání se třetími zeměmi, stejně jako nucené ozeleňování. Dále bojuje za ochranu českého drůbežářského průmyslu, do kterého byli nuceni čeští zemědělci, podle směrnice pro lepší podmínky chovu drůbeže, investovat. V současnosti jsou kvůli tomu v konkurenčním ohrožení, protože Poláci neinvestovali, tudíž podmínky EU nesplnili, čímž mají produkci levnější.