Fúze největších tuzemských pekáren vzbuzuje obavy u antimonopolního úřadu

Praha - Antimonopolní úřad (ÚOHS) se obává, že nákup největších tuzemských pekáren United Bakeries podnikatelem Andrejem Babišem by mohl narušit hospodářskou soutěž. O fúzi proto rozhodne až v pětiměsíční lhůtě. Dnes to oznámil tiskový mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Agrofert už vlastní konkurenční Penam. Spojením firem by vznikl nový lídr, který by měl zhruba třetinu trhu a v Česku by zahrnoval 25 pekáren.

„ÚOHS oznámil účastníkovi řízení, že spojení vzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže. Úřad bude pokračovat v řízení, kdy rozhodnutí ve věci musí být vydáno do pěti měsíců od jeho zahájení,“ uvedl bez bližších podrobností Chalupa. ÚOHS může přitom fúzi povolit bez podmínek, se závazky nebo navrhované spojení
firem zakázat. To se ovšem v minulosti stalo pouze v ojedinělých případech.    

Novou akvizicí Agrofertu se ÚOHS zabývá od začátku října

O možném sloučení dvou největších pekáren v zemi spekulovala média s přestávkami již několik let. Deník E15 v květnu s odkazem na agenturu, která se specializuje na informace o fúzích a akvizicích, odhadl možnou cenu transakce asi na 6,1 miliardy korun.

United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4 000 zaměstnanců. Její tržby předloni klesly meziročně o 16 procent na 4,02 miliardy korun.
   
Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství a předním hráčem chemického průmyslu v ČR. Skupina loni zvýšila konsolidované tržby meziročně o 7,3 procenta z 85,897 miliardy korun v roce 2009 na 92,14 miliardy korun, čistý zisk skupiny vzrostl na 5,97 miliardy korun z předloňských 3,73 miliardy korun.