Špidla: Česko přijde kvůli špatnému čerpání o miliardy z dotací EU

Praha - Bývalý eurokomisař a mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti Vladimír Špidla varoval před ztrátou čtyř miliard korun, která Česku letos hrozí kvůli špatnému čerpání evropských dotací. V dalších letech podle něj hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Týdeník European Voice nedávno napsal, že Česko patří v Evropské unii mezi země nejhůře spravující evropské dotace.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Vladimír Vlček

Špidla upozornil, že Česko musí podle unijních pravidel stihnout do konce letošního roku vyčerpat evropské dotace z roku 2008. Peníze, které stát nedokázal v operačních programech použít, v Bruselu propadnou. „V riziku je celá řada programů, ale v nejhorší situaci je program Věda, výzkum a inovace, který spravuje ministerstvo školství. Místo 15 procent, které měly být dosud vyčerpány, vyčerpalo ministerstvo ve svém programu do tohoto okamžiku pouze 0,7 procenta předpokládané částky,“ uvedl Špidla. Ministerstvo školství proto podle jeho odhadu může přijít až o tři miliardy korun.

Česko zatím vyčerpalo necelých 15 procent z celkové částky

O další desítky milionů korun může Česko na konci roku přijít i v dalších operačních programech, přes které do země směřují evropské peníze. Daleko horší situace může ale podle Špidly nastat v letech následujících, kdy by Česku mohly kvůli špatnému čerpání propadnout až desítky miliard korun. Do problémů se podle něj příští rok dostane až sedm operačních programů. „Výsledky čerpání jsou přitom alarmující - v současné době bylo Evropskou komisí proplaceno 113 miliard, což je 14,7 procenta z celkové částky - toto je žalostný stav čerpání po čtyřech letech a devíti měsících z celkových devíti možných let,“ uvedl Špidla.

Vláda by podle mluvčího ČSSD pro otázky EU měla nejpozději příští rok převést peníze z operačních programů, které mají s čerpáním problémy, do těch, kde čerpají dobře. Přesuny peněz mezi jednotlivými programy je podle něj nutné co nejdříve začít dojednávat s Evropskou komisí (EK). Stát by podle něj měl rovněž urychlit četnost výzev pro čerpání peněz a zkrátit termíny pro hodnocení žádostí o dotace a posuzování plateb u schválených projektů.

Za skutečně vyčerpané evropské dotace považují úřady teprve takzvané certifikované výdaje předložené EK. Podle posledních dostupných údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo na začátku října certifikováno 113,3 miliardy korun, tedy 14,8 procenta všech zdrojů, které má Česko v letech 2007-2013 v Bruselu k dispozici. Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

Česko patří mezi nejvíce chybující uchazeče

V období 2007 až 2013 může Česko získat z EU zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj asi 763,7 miliardy korun. Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety za rok 2010 odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů (fondy soudržnosti). To jsou přitom důležité nástroje, které mají za cíl zejména pomáhat chudším regionům vyrovnávat jejich úroveň z těmi bohatšími v EU. V loňském roce šlo na kohezi kolem 40,6 miliardy eur, tedy zhruba jedna třetina unijního rozpočtu.