Za elektřinu si v příštím roce připlatíme v průměru 3,4 procenta

Praha - Elektřina pro domácnosti v příštím roce zdraží v průměru o 3,4 procenta. Ceny se budou lišit podle regionu. Na tiskové konferenci to dnes řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Malým podnikatelům elektřina zdraží o 4,3 procenta, ceny pro velkoodběratele vzrostou o šest až 6,6 procenta.

Hlavní vliv na zdražení má podle ERÚ loňský prudký rozvoj fotovoltaických elektráren a růst výroby z bioplynových stanic a zdrojů spalujících biomasu. Pro omezení vlivu obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny vláda pro příští rok stejně jako loni vyčlenila 11,7 miliardy korun.    
Vitásková upozornila, že obnovitelné zdroje se budou promítat do cen elektřiny i v dalších letech. Nyní hrozí podle ní velký problém s podporou biometanu. 

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková varuje před rozvojem bioplynu 

Bioplyn je podle Vitáskové v současnosti na zhruba 60 procentech předpokládané výroby elektřiny v rámci Národního akčního plánu do roku 2020, přičemž fotovoltaika už tento plán dávno přeskočila. 

„Zde je hrozba stejně velká, jako byla ve fotovoltaice. V bioplynu se chystá něco obdobného a obludného a je to téměř i schváleno Poslaneckou sněmovnou, protože se zákon o podporovaných zdrojích energie dostal do třetího čtení. Hrozbou je biometan, který může ohrozit náklady v oblasti obnovitelných zdrojů nejen finančně…, ale budeme v Česku i smrdět, protože to bude opravdu páchnout.“


Nejvíce v příštím roce podle ERÚ zdraží ČEZ, který zvýší ceny dodávek elektřiny v průměru o 4,9 procenta. Pražská energetika (PRE) zdraží o 3,6 procenta a E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, zvedne ceny o 0,6 procenta. Firmy zveřejní pevné ceníky ke konci letošního roku. Zákazníci ČEZ se základním tarifem s průměrnou spotřebou si tak příští rok za elektřinu připlatí zhruba 450 korun. Klienti E.ON ale ušetří 240 korun. U PRE zaplatí o 156 korun více.

Jaderná elektrárna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Německo rozhodlo o odstavení jaderných elektráren - a ceny letěly nahoru

Významný vliv na ceny pro spotřebitele má také letošní růst cen na velkoobchodním trhu. Zdražení přišlo po rozhodnutí Německa odstavit v příštích letech všechny své jaderné elektrárny. Od října 2010 do září 2011 vzrostla průměrná cena elektřiny na trhu o zhruba desetinu. „V poslední době dochází k dalšímu mírnému poklesu cen elektřiny, který se ale projeví až v cenách na rok 2013,“ uvedl ERÚ.
   
Regulované ceny související s dodávkou plynu, které tvoří zhruba pětinu celkové ceny, pro rok 2012 naopak klesají. Cena za přepravu plynu klesne o 9,7 procenta, cena za distribuci se sníží o 2,9 procenta. Neregulovanou část ceny však plynárenské společnosti letos výrazně zvyšovaly.

ERÚ v příštím roce předpokládá také růst cen tepla o zhruba šest procent. Hlavní vliv na vyšší ceny tepla budou mít podle úřadu dražší paliva a zvýšená sazba DPH. Celkové náklady za všechny energie se tak domácnostem v průměru zvýší až o tisícovku ročně. 

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Reportáž Jana Beránka

2211

Rozhovor s Daliborem Matějů

ERÚ o cenách elektřiny