Většina Čechů žádá, aby se o ně v důchodu staral stát

Praha - O důchod by se měl postarat stát, a ne samotní občané. O tom jsou přesvědčeny téměř tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury STEM. Vládní koalice prosadila začátkem listopadu ve sněmovně reformu penzí, jejíž součástí je zavedení takzvaného druhého pilíře penzijního systému, který má tvořit individuální spoření v důchodových fondech. Příznivců takového řešení důchodové reformy však podle průzkumu v posledních letech výrazně ubylo.

S tím, že by si každý občan zajišťoval stáří svými příspěvky podle vlastního uvážení, souhlasilo pouze 28 procent účastníků průzkumu. Naprostá většina Čechů chce, aby se o ně v důchodu staral stát. Tento poměr se podle výzkumu agentury STEM za posledních 13 let v podstatě nezměnil.

Naopak podstatně se v poslední době změnil názor většiny Čechů na to, jak by měly změny důchodového zabezpečení vypadat. Před šesti lety chtěla více než polovina dotázaných přimět lidi, aby si na důchod šetřili sami. Teď má toto řešení podporu 41 procent Čechů. Naopak z 19 na 35 procent posílil okruh lidí, kteří připouštějí zvýšení sociálního pojistného. Snížení důchodů nebo prodloužení věku odchodu do penze jsou nadále pro naprostou většinu lidí zcela nepřijatelné.

Zásadní změnu systému žádá 40 procent Čechů

Stabilní je počet lidí, kteří požadují zásadní změnu podoby důchodového zabezpečení. Už od průzkumu na začátku roku 1998 zastává tento názor kolem 40 procent Čechů. Pouhých šest procent lidí by neměnilo nic. Od roku 2010 se ale o polovinu snížil počet těch, kteří by souhlasili se zavedením zcela jiného systému. Pro toto řešení by nyní zvedlo ruku jen 16 procent lidí, kdežto zachování současné podoby důchodového zabezpečení jen s drobnými úpravami by nově chtělo 39 procent účastníků průzkumu.

V otázkách důchodové reformy jsou relativně nejradikálnějšími zastánci důsledné změny stoupenci TOP 09. Z příznivců této strany by 57 procent chtělo zásadní úpravy systému, dalších 17 procent dokonce vytvoření zcela nové podoby důchodového zabezpečení. Naopak nejméně inovací požadují stoupenci KSČM, z nichž pouze pětina touží po větších změnách a další pětina po novém důchodovém systému. Ovšem i mezi voliči TOP 09 se nadpoloviční většina spoléhá v důchodovém zajištění na stát.

Reforma bude, Klaus ji nevetoval

Politici už nicméně mají v důchodové reformě jasno. Nezdrží ji ani prezident Václav Klaus. Ten zákony vztahující se k reformě kvůli svým výhradám sice nepodepsal, ale zároveň je ani nevetoval. V dopise předsedkyni sněmovny Klaus uvedl, že s vládní reformou penzí nesouhlasí, nechce ale vyvolávat další vleklé obstrukce ve sněmovně.