Merkelová a Sarkozy plánují radikálnější kroky proti krizi

Berlín/Paříž – Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy plánují radikálnější kroky v boji proti dluhové krizi v eurozóně, včetně rychlého zavedení nového Paktu stability. Dnes o tom informoval německý list Welt am Sonntag.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Philippe Wojazer

Země eurozóny by se díky dohodě na novém Paktu stability měly vyhnout prodlevám, které by si vyžádaly změny ve smlouvách o Evropské unii. Nový Pakt stability, který zavádí přísná pravidla pro rozpočtové schodky, by mohl vstoupit v platnost již začátkem příštího roku, napsala agentura Reuters. 

Eurozóna chce směřovat k silnější integraci

Francouzská ministryně rozpočtu Valerie Pecresseová dnes v rozhovoru pro televizi Canal+ uvedla, že eurozóna směřuje k nové dohodě o vládnutí zahrnující přísnější regulaci rozpočtů a skutečné sankce při porušování pravidel. Takováto dohoda by podle ní měla podpořit důvěru finančního trhu v eurozónu. „Německo, Francie a Itálie chtějí být motorem Evropy, která je integrovanější, solidnější a má regulační mechanismy zabraňující podvodům,“ řekla Pecresseová. „Eurozóna bude progresivně směřovat k silnější integraci,“ dodala.