Bendl: Chceme konkurenceschopnou zemědělskou politiku

Praha - Ministr zemědělství Petr Bendl prozradil své pracovní priority. Důraz chce dát třeba na zlepšení komunikace zemědělců s obcemi. Ministr je chce finanční politikou motivovat v příštích letech k větší vzájemné spolupráci. Resort se pod Bendlovým vedením zaměří na společnou zemědělskou politiku, rozvoj venkova nebo ochranu půdy. Ministerstvo zemědělství zároveň sníží kvůli rozpočtovým úsporám v příštím roce své provozní výdaje zhruba o 400 milionů korun, což představuje deset procent jejich celkové výše.

„Voláme po spravedlivých podmínkách, takových, aby český zemědělec věděl, co ho v následujících letech čeká. Chceme konkurenceschopnou zemědělskou politiku, a to nejenom uprostřed Evropské unie, ale také vůči třetím zemím,“ říká Bendl.

Petr Bendl a jeho priority

  • Chceme konkurenceschopnou zemědělskou politiku
  • Chceme spravedlivé podmínky ve společné zemědělské politice
  • Společná zem. politika: rovné podmínky by nebyly výhodné
  • Soustředíme se na program rozvoje venkova
  • Budeme podporovat vztah zemědělce a obce
  • Budeme podporovat rybářství
  • Chceme pouze dobrovolné ozeleňování

Bendlovy plány však kritizuje opozice. „Musím říct, že jsem poměrně šokován. Je trapné, když tady ODS hovoří o posilování konkurenceschopnosti našeho zemědělství a zároveň podřezává větev konkurenceschopnosti, protože naši farmáři nebudou více konkurenceschopní, když jim naše vláda dá méně peněz,“ myslí si stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD).

Video Reportáž Michala Keborta
video

Reportáž Michala Keborta

Reportáž Michala Keborta

Brífink Petra Bendla

Resort sníží v příštím roce provozní výdaje o desetinu

Ministerstvo hodlá snížením běžných a kapitálových výdajů na provozní činnost resortu zabezpečit co nejvíce peněz pro dotační politiku zemědělského sektoru, prohlásil Bendl. „Oproti roku 2010 to znamená pokles o 1,1 miliardy korun, tedy o 24,6 procenta,“ doplnil.

Bendl ale musí šetřit i uvnitř ministerstva. I proto se soustředí na hospodaření podřízených organizací. Kontrolu zahájil třeba v Pozemkovém fondu, který by se příští rok měl sloučit s pozemkovým úřadem a zaniknout. Jenomže fond dál utrácí peníze. 

Bendl si posvítí na pozemkový fond

„Ani tendry na čtyři roky dopředu se mi tedy vůbec nelíbí. To je jakoby někdo automaticky počítal s tím, že tady ještě čtyři roky bude existovat,“ říká Bendl. Situací v Pozemkovém fondu se proto bude zabývat i vláda. 

V minulém týdnu doporučil Sněmovní zemědělský výbor sněmovně schválit rozpočet ministerstva zemědělství na příští rok v podobě, v jaké ho předložila vláda. Ministerstvo má mít v příštím roce na výdaje 48,6 miliardy korun, což je o 2,8 miliardy korun méně než v roce letošním.