S&P snížila ratingy 15 amerických a evropských bank

New York – Agentura Standard & Poor's v úterý večer snížila ratingy 15 velkých bank z USA a Evropy o jeden stupeň. Jedná se o jeden z výsledků rozsáhlého přehodnocení ratingových kritérií světových bank, které agentura zahájila už loni, aby zlepšila svou pověst, pošramocenou nereálně vysokými ratingy rizikových hypotečních dluhopisů v USA.

Snížení ratingu se nevyhlo americké JPMorgan Chase & Co, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley, britské Barclays Plc, HSBC Holdings, Royal Bank of Scotland nebo švýcarské UBS. S&P v prvním kole oznámila výsledky revize ratingů celkem 37 bank, z nichž 20 nechala známky beze změny a zvýšila je dvěma čínským bankám – Bank of China a China Construction Bank Corp.

Přestože nižší ratingy nesouvisí s nynější dluhovou krizí v eurozóně, zasáhnou banky v době, kdy se musí vypořádávat se ztrátami z krize a shánět kapitál pro povinné zvyšování kapitálové přiměřenosti. S&P ale banky připravuje na své revize ratingů už déle než rok.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Navíc výsledky přehodnocení byly zatím o něco horší, než se čekalo. Zástupci agentury tento měsíc uvedli, že čekají zhoršení ratingů 20 procent bank a u 20 procent odhadovali zvýšení. S&P přehodnocuje ratingy více než 750 bankovních společností z celého světa a oznámení o výsledcích bude zveřejňovat postupně.

Podle Craiga Parmaleeho, který v S&P řídí odbor ratingů finančních služeb, kladou nová kritéria pro ratingy větší důraz na zdraví bankovního sektoru v zemích, kde banky fungují. Nové ratingy by měly umožnit rychlejší změny hodnocení v situaci, kdy se objeví nová rizika, a také by měly zajistit lepší srovnávání mezi bankami z celého světa, uvedla agentura. Podle ní by revize měla celkově ukázat zvýšení síly bank v rozvíjejícím se světě oproti západní Evropě a Spojeným státům.

V úterý ráno přitom konkurenční agentura Moody's uvedla, že by mohla snížit rating podřízených dluhů 87 bank z 15 evropských zemí. Poukázala hlavně na riziko, že vlády vzhledem k finančním potížím nebudou mít zdroje na to, aby banky v případě jejich těžkostí podpořily.