Americká ekonomika dál pozvolna ožívá

Washington - Americká ekonomika pokračuje v pozvolném oživení, mírně se zvyšují spotřebitelské výdaje, turistika i průmyslová výroba. Ve své pravidelné zprávě s názvem Béžová kniha to dnes uvedla americká centrální banka (Fed). Ve většině měnových distriktů je ale růst zatím jen velmi slabý.

Za posledních zhruba šest týdnů, které zpráva popisuje, se situace zlepšila v 11 z celkových 12 měnových distriktů. „Celková ekonomická aktivita rostla pomalým nebo mírným tempem,“ napsal Fed ve své zprávě. Výjimkou byl distrikt St. Louis, který hlásil zhoršení podmínek.

Trhu práce se dál nedaří

Příliš se nezlepšuje trh práce, který je slabý na většině území. Podniky v šesti distriktech nicméně uvedly, že mají problém najít kvalifikované zaměstnance na pozice, které zůstávají neobsazené. Jde hlavně o technické a jiné specializované obory.

Na tvorbu pracovních míst v USA má silně negativní vliv i dluhová krize v eurozóně. „Když Evropa zpomaluje nebo když má Evropa problémy, pak je pro nás mnohem obtížnější tvořit pracovní místa, protože velké množství našich výrobků a služeb směřuje do Evropy,“ upozornil americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama

Zpráva popisuje období od 8. října zhruba do poloviny listopadu a Fed ji využije na příští schůzce svého měnového výboru. Ten bere zprávu v úvahu, když stanovuje měnovou politiku, která zahrnuje i případné změny úrokových sazeb. Podle předchozího průzkumu, který pokrýval září a začátek října, většina měnových distriktů Fedu registrovala mírné zlepšení.

Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 25.