Kalousek zrušil povinné slevy jízdného pro důchodce

Praha - Od nového roku ministerstvo financí zrušilo dopravcům povinnost, aby důchodcům poskytovali padesátiprocentní slevu na jízdné. Podle serveru iHNed.cz podepsal ministr financí Miroslav Kalousek tento týden cenový výměr, který seniorům slevy ruší. Dopravci zatím nevědí, jak zareagují, ale jízdné pro důchodce na železnici by mohlo prudce podražit.

„Vzhledem ke snížení objemu prostředků ve státním rozpočtu určených na kompenzace nařízených slev, byly slevy omezeny pouze na děti, žáky, studenty a osoby držitele průkazů ZTP a ZTP/P a rodiče navštěvující dětí v ústavech,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. „Uvažovali jsme, že by se slevy na jízdné úplně zrušily, ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců,“ dodal mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Ministerstvo dopravy zaplatilo loni 195 milionů korun na kompenzacích za státem nařízené slevy.

České dráhy budou muset podle svého mluvčího Petra Šťáhlavského přepracovat ceník, zatím ale neví jak. Je prý pravděpodobné, že zruší důchodcovské zvýhodnění ne hned od počátku roku, ale později. „Jsme schopni vydat interní opatření, že měsíc bude jízdné ještě podle stávajících pravidel a změna bude k 1. únoru,“ dodal mluvčí. Není tak zatím ani jasné, jak se změny odrazí v dalších nabídkách pro důchodce.

Důchodce
Důchodce

Současně stát přestane drahám uvedené slevy kompenzovat - tedy doplácet rozdíl mezi sníženým a plným jízdným. Ušetří tak ale jen zhruba pět milionů korun, tolik alespoň na kompenzacích polovičního jízdného pro důchodce doplácel. 

Student Agency je proti

Navíc proti způsobu, jakým stát ruší poskytování slev pro důchodce, ale protestuje jeho konkurent Student Agency. Vadí mu, že ministerstvo dopravy a kraje budou dál posílat drahám stejný balík dotací. Zrušením zvýhodnění důchodců si tak prý dráhy zvýší tržby.

mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj

„Stát a kraje musí o příslušnou částku ponížit také dotace, které platí Českým drahám na rychlíky a osobní vlaky, a jejichž součástí je i proplácení slev pro seniory. Nelze vytvořit nerovné podmínky tím, že na nedotovaných linkách stát přestane tyto slevy proplácet a zároveň tyto peníze ponechá státnímu dopravci jako součást dotací, které mu platí a tím ho finančně zvýhodní.“ 


Ministerstvo dopravy tuto argumentaci odmítá. „Ty peníze jsou na určitý počet vlakokilometrů. Jestli vozíte důchodce nebo někoho jiného, je jedno,“ doplnik Novák.

Regiojet, který patří pod křídla skupiny Student Agency, navíc tvrdí, že bude dál platit slevy ze svých zisků. „Pokud stát zruší dotace Českým drahám, tak se zavazujeme, že budeme hradit slevy z našeho zisku,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura.