Bývalý šéf EK: Pravidla pro vstup do eurozóny nebyla dodržována

Londýn - Zástupci evropských států selhali při vytváření jednotné měny, když nezajistili dodržování pravidel pro vstup států do eurozóny, uvedl v rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph bývalý předseda Evropské komise Jacques Delors. Za jeho působení v komisi bylo o vzniku eura rozhodnuto.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Ralph Orlowski

Rada ministrů podle Delorse nedohlížela na to, zda uchazeči o vstup do eurozóny skutečně plní stanovená konvergenční kritéria. Navíc podle něj nikdo nevěnoval pozornost slabinám některých evropských ekonomik. „Ministři financí nechtěli vidět nic nepříjemného, s čím by se museli potýkat,“ tvrdí někdejší předseda Evropské komise.

Podle Delorse se současně se vznikem společné měny také měly začít vytvářet základy společné hospodářské politiky založené na spolupráci států. Měla se harmonizovat většina daní a vytvořit společné plány na řešení dlouhodobé nezaměstnanosti. „Všechno jsem to říkal, ale nikdo mě neposlouchal,“ postěžoval si Delors.

Jacques Delors
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Olivier Hoslet

I tak je někdejší předseda EK stále přesvědčen, že společnou evropskou měnu je možné i v současné krizi zachránit. Je ale podle něj třeba splnit dvě podmínky: „Zaprvé, musí se podařit uhasit současný požár. Zadruhé, musí vzniknout nová architektura (eurozóny).“

Současně Delors podotkl, že pokud chtějí státy euro zachovat, „budou muset buď přijmout větší přesun suverenity (na nadnárodní úroveň), nebo se podřídit společné (fiskální) disciplíně“.

Jacques Delors stál v čele Evropské komise v letech 1985 až 1995. Za jeho působení se rozhodlo o vytvoření společné měny a byla stanovena kritéria pro vstup zemí do eurozóny. Společná měna byla v účetní podobě zavedena v roce 1999, mince a bankovky přišly do oběhu počátkem roku 2002.