Írán: Embargo na vývoz ropy zvýší cenu nad 250 dolarů za barel

Teherán - V případě, že by Západ vážně uvažoval o blokování íránského exportu ropy, zvýšila by se cena této suroviny nad 250 dolarů za barel, tedy více než dvojnásobek nynější úrovně. S tímto tvrzením dnes přišel mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast.

„Jakmile by se něco takového vážně nadneslo, cena ropy by vystoupila nad 250 dolarů za barel,“ prohlásil mluvčí pro íránský reformistický list Šark. Na Západě se totiž jedná o přitvrzení sankcí vůči Íránu poté, co listopadová zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dosud nejjasněji naznačila, že íránský jaderný program může vést k sestrojení jaderné zbraně. Tato obvinění Teherán popírá.

V pátek schválil americký Senát návrh nového zpřísnění sankcí, který předpokládá, že od amerického finančního systému budou odstřiženy všechny instituce, které uskuteční nějakou transakci s íránskou centrální bankou. Také ministři zahraničí Evropské unie tento týden zpřísnili sankce vůči Íránu, EU se ale zatím nedohodla na dalších ekonomických sankcích, mezi nimiž se zvažuje i embargo na dovoz ropy z Íránu.

Mehmanparast pochybuje, zda Západ nějaký krok proti íránskému vývozu ropy podnikne. „Uvalení sankcí na ropu a plyn patří k těm, u nichž by se měly před podniknutím jakékoli akce plně zvážit důsledky. Nemyslím si, že situace ve světě a zejména na Západě je na takovéto diskuse zralá,“ doplnil.

V posledních dnech se světové ceny ropy pohybují mírně nad 100 dolary za barel. Globální ekonomika v současné době pod vlivem dluhové krize v eurozóně a napětí na finančních trzích oslabuje a prudký růst cen ropy by ji zřejmě srazil do nové recese.