Čína chce v těžbě plynu z břidlic překonat Spojené státy

Dauhá – Čína má nakročeno k revoluci břidlicového plynu a těžba z těchto zdrojů by měla překonat i prudce rostoucí produkci ve Spojených státech, jak dnes na Světovém kongresu o ropě a plynu v Kataru prohlásil předseda správní rady čínské státní energetické společnosti Sinopec Fu Čcheng-jü. V pondělí Číňani oznámili, že britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell nalezl v Číně slibné ložisko břidlicového plynu.

Podle šéfa Sinopecu překročí do pěti až deseti let čínská produkce břidlicového plynu objem americké těžby: „Myslím, že celkové zásoby máme ještě vyšší než v USA, takže naše produkce nebude nižší než jejich, je to ale otázka času.“ Dodal, že Čína se chce poučit z amerických zkušeností a vyhnout se některým problémům kolem zásob vody spojeným s technikami hydraulického štěpení a horizontálního vrtání, jimiž se dobývá plyn z hornin.

V posledních několika letech zažily „břidlicovou revoluci“, která zásadně proměnila místní trh plynu a začíná mít dopady i na světový trh, Spojené státy. Ty ještě nedávno plyn dovážely, nyní však dospěly do situace, kdy američtí těžaři plánují vyvážet stlačený plyn do Asie a začínají pomýšlet na jeho využití v dalších oborech vedle tradičního využití jako zdroje k výrobě elektrické energie a tepla.

Čína má zřejmě o 12 bilionů kubíků větší zásoby 

Podle dubnové zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) dosahují zásoby technicky těžitelného plynu z břidlic v Číně asi 36 bilionů krychlových metrů, a jsou tak zdaleka největší na světě. Zásoby USA činí asi 24 bilionů kubíků.

Těžba břidlicového plynu
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl

Shell objevil ve svých dvou vrtech na jihozápadě Číny velmi nadějná množství plynu, oznámil v pondělí zástupce státní čínské společnosti PetroChina, která je čínským partnerem Shellu. Britsko-nizozemský koncern to nepotvrdil a uvedl jen, že dokončí průzkumné vrty do konce tohoto roku. Šéf společnosti Peter Voser již dříve vyjádřil ohledně břidlicového plynu v Číně „velká očekávání“.

Vrtat Čína začala na jihozápadě země, kde by chtěla do konce roku 2020 dosáhnout roční produkce 80 miliard krychlových metrů. Na konci tohoto desetiletí by již chtěla plynem pokrývat deset procent své energetické spotřeby oproti jednomu procentu v roce 2006, uvedlo minulý měsíc Světové jaderné sdružení.