Pád eura? Irsko už přemýšlí, jak bude tisknout vlastní bankovky

Praha – Některé centrální banky v Evropě přemýšlí nad krizovými plány pro případ, že by se eurozóna v důsledku dluhové krize rozpadla. Podle listu The Wall Street Journal Europe (WSJE) některé banky v eurozóně, minimálně centrální banka Irska, zkoumají, jak si zajistit možnost rychlého a rozsáhlého tisku národních bankovek. Ty se přestaly tisknout s nástupem bankovek a mincí eura v lednu 2002.

Podle WSJE už irská centrální banka studuje, jestli bude potřebovat dodatečný přístup k tiskařským strojům v případě, že bude muset vrátit do oběhu vlastní měnu. Většina zemí eurozóny udržuje plné nebo alespoň omezené tiskařské kapacity, protože tištění bankovek eura nezajišťuje Evropská centrální banka, ale každý rok vždy určená skupina členských zemí. Státní tiskárny peněz mají některé země jako Řecko nebo Irsko, jiné tuto činnost zadávají soukromým firmám, jako například britské De La Rue.

Švýcarsko přemýšlí nad jinou referenční měnou

Přípravou opatření na ochranu před případnými dopady rozpadu měnové unie se mimo eurozónu zabývá řada centrálních bank. Například Švýcarsko údajně uvažuje o tom, že bude muset nahradit euro v pozici referenční měny, proti níž se snaží udržet stabilní hodnotu franku. Otevřeně se o „životě po euru“ diskutuje mezi činiteli centrální banky v Černé Hoře, jak potvrdil hlavní ekonom banky Nikola Fabris.

Eura a švýcarské franky
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Zoltan Mathe

Jiří Tyleček, analytik X-Trade Brokers

„Věřím, že do eura bylo investováno tolik politického a ekonomického kapitálu, že se udělá všechno pro to, aby se eurozóna nerozpadla. Nicméně si myslím, že je určitě racionální mít plán pro případ, že by se to nepodařilo.“


Podle listu je uvedené plánování předběžné a neodráží očekávání, že eurozóna směřuje k rozdělení či rozpadu. Avšak už jen samotný fakt, že centrální bankéři uvažují nad něčím, co se ještě před pár měsíci zdálo nemyslitelné, ukazuje, jak se situace v Evropě zhoršila. Veškerá pozornost se nyní obrací na páteční summit Evropské unie v Bruselu, kde by měli šéfové vlád dohodnout komplexní plán řešení dluhové krize.

Také mnohé nadnárodní společnosti působící v Evropě už začaly chystat krizové plány pro případ rozpadu eurozóny. Řada politiků, komentátorů, bankéřů a dalších expertů líčí pochmurné scénáře, podle nichž by rozpad měnové unie nejenže zvrátil desetiletí hospodářské integrace Evropy, ale vyvolal i finanční chaos s dopady na celý svět.