Pád Royal Bank of Scotland údajně zavinily chyby managementu

Londýn – Zhroucení banky Royal Bank of Scotland, kterou musela v roce 2008 zachraňovat britská vláda, bylo zaviněno chybami managementu, ale i nedostatečným dohledem ze strany úřadů. Dnes to oznámil britský Úřad pro finanční služby (FSA), který zároveň vyzval k úpravě zákonů, aby se podobné chyby v budoucnu neopakovaly.

Podle FSA panovaly ve vedení Royal Bank of Scotland takové podmínky, které banku činily náchylnější k přijímání chybných rozhodnutí. Banka podle úřadu měla slabou kapitálovou pozici a příliš spoléhala na krátkodobé financování. FSA ale identifikoval i vlastní pochybení. Podle závěrečné zprávy nedostatečně reguloval likviditu banky a nedokázal správně analyzovat, jak hluboké ztráty banka měla.

Dlouho očekávaná zpráva Úřadu pro finanční služby čítá 452 stran a kritizuje mimo jiné bývalého premiéra Gordona Browna za to, že prosazoval jen mírnou bankovní regulaci. Pochybení FSA shledal také v rozhodnutí koupit část ABN Amro.

Banka podle FSA hazardovala

„Rozhodnutí učinit nabídku tohoto rozsahu na základě nedostatečné prověrky společnosti opravňující k podstoupení takového rizika může být oprávněně kritizováno jako hazard.“


FSA volá po změně bankovních pravidel

„Skutečnost, že žádný jednotlivec nebyl z právního hlediska shledán vinným ze selhání (banky), přináší otázku: Pokud nebylo možné nic udělat podle existujících pravidel, neměla by se pravidla do budoucna změnit?“ citoval ze zprávy FSA server listu Financial Times.

FSA doporučuje, aby významná převzetí bank v budoucnu vyžadovala svolení regulátora. S převzetím by také měl pomáhat nezávislý poradce, jehož plat nebude závislý na úspěchu transakce. FSA zároveň žádá nová pravidla, která by zajistila, aby vedoucí pracovníci bank byli finančně zainteresovaní na případném pádu banky.

FSA konstatuje, že v tržní společnosti nesou riziko za chyby managementu akcionáři společnosti a na nich také je manažery v případě jejich selhání potrestat. Bankovnictví však vyžaduje jiný přístup, neboť přehnané riskování může vyústit nejen v bankrot banky, ale také ve ztrátu veřejných peněz a v širší hospodářské škody. „Selhání bank znepokojuje i veřejnost, nejen jejich akcionáře,“ uvádí FSA.

Royal Bank of Scotland v době vrcholící úvěrové krize dostala od britské vlády pomoc ve výši 45 miliard liber (1,3 bilionu korun). Banku nyní z 84 procent vlastní daňoví poplatníci.