RWE od ledna zlevní plyn o 0,6 procenta

Praha – Skupina RWE od počátku příštího roku zlevní plyn pro domácnosti v průměru o 0,6 procenta a zohlední pokles poplatků za distribuci plynu. Firma tak ovšem jen mírně ukrojí ze zdražení v průměru o devět procent, které už dříve ohlásila na pondělí 19. prosince.

„Lednový pokles cen je výsledkem snížení poplatků za distribuci od Energetického regulačního úřadu,“ uvedl mluvčí společnosti Martin Chalupský. „Ceny musíme stanovit měsíc před tím, než začnou platit. Až po stanovení cen k 19. prosinci jsme získali podklady o drobných úpravách vstupů, které nám umožnily k 1. lednu alespoň o něco ceny snížit,“ popsal mluvčí RWE Luboš Falhaur.

Pražská plynárenská už dříve uvedla, že od ledna zdraží plyn v průměru o 2,6 procenta, ceny přitom zvýšila už na počátku října a listopadu. E.ON zdražil plyn v prosinci o 3,5 procenta, od ledna hodlá firma ponechat ceny beze změn. Plynárenské společnosti od letošního roku nemusí respektovat čtvrtletní stanovení cen a podle aktuálního vývoje na trhu tak ceny mění operativně.

RWE letos zdražuje už počtvrté

Pondělní zdražení plynu od RWE souvisí s oslabením koruny vůči americkému dolaru, které firmě prodražuje nákupy suroviny, zopakoval dnes Chalupský. RWE letos zdražuje plyn již počtvrté, celkem společnost za celý rok ceny zvedla o zhruba 30 procent. Průměrná domácnost, která plynem vaří, ohřívá vodu a topí, si od pondělí připlatí o 240 korun měsíčně více. Domácnosti, která plynem jen vaří, vzrostou výdaje o 11 korun. „Pokud bychom nepřistoupili ke zvýšení cen, způsobilo by nám to do konce roku ztráty v řádu stovek milionů korun,“ řekl Chalupský už dříve.

Plynárenské společnosti letos kvůli vývoji na měnovém trhu a vyšším cenám ropy zdražovaly opakovaně. V hospodaření RWE se nyní negativně projevují nevýhodné dlouhodobé kontrakty na odběr ruského plynu. Některým obchodníkům se naproti tomu daří výhodně nakupovat plyn na burze a pak mohou proti konkurenci nabídnout lepší ceny.