Apple dostal pokutu za nekalé obchodní praktiky

Řím - Italský úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu 900 tisíc (asi 23 milionů korun) americké technologické společnosti Apple. Podle úřadu Apple klamal zákazníky v otázkách záruk a asistenčních služeb u svých produktů. Apple se v poslední době v Evropě dostal do hledáčku antimonopolních úřadů a regulátorů. Prověřují ho mimo jiné kvůli údajným nekalým konkurenčním praktikám.

„Společnosti Apple byla udělena pokuta ve výši 900 tisíc eur kvůli tomu, že byla shledána vinnou z nekalých obchodních praktik, které poškozovaly spotřebitele,“ uvedl italský úřad. Apple podle úřadu neinformoval adekvátním způsobem zákazníky o jejich právu na dvouletou bezplatnou asistenci v rámci záruky, kterou stanovuje zákon o ochraně spotřebitele. Firma naopak podávala spotřebitelům informace, které nabádaly zákazníky přijmout placenou asistenční službu místo té, kterou by v rámci záruk měla poskytovat zdarma.

Italský úřad také Applu nařídil do 90 dnů odstranit obchodní ustanovení, kvůli kterým firma dostala pokutu. Firma bude muset ve svých obchodních podmínkách jasně informovat spotřebitele o tom, že mají nárok na dvouletou záruční službu zdarma.

Apple v hledáčku antimonopolních úřadů

Apple v současné době prověřují evropští regulátoři také kvůli údajným cenovým dohodám s vydavateli elektronických knih. Dohody měly Applu údajně usnadnit boj s jeho rivaly, poškozují prý ale také spotřebitele.

Evropské antimonopolní úřady dále prověřují Apple kvůli jeho sporu s jihokorejským Samsungem. Apple čelí podezření, že zneužívá práva týkající se duševního vlastnictví, aby získal neférovou výhodu vůči svým konkurentům.