Stát chce kvůli deficitu vydat dluhopisy za 101 miliard

Praha - Ministerstvo financí hodlá v letošním roce vydat kvůli krytí schodku státního rozpočtu dluhopisy za 101,3 miliardy korun, jak vyplývá z návrhu zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2012. Zákon, který vláda projednává zpravidla v lednu, umožňuje až 55letou splatnost dluhopisů.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem 105 miliard korun. „Navrhovaný zákon vychází z vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2012, je technické povahy a jeho schválení je nezbytným předpokladem pro vydání státních dluhopisů ke krytí části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu na rok 2012,“ uvedl resort financní na svých stránkách.

Schodek státního rozpočtu je podle zákona o státním rozpočtu kromě státních dluhopisů financován úvěry od Evropské investiční banky a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv.

Současně resort Miroslava Kalouska upozornil, že kvůli zvýšení zůstatků na účtech státních finančních aktiv bude celková výpůjční potřeba 107,2 miliardy korun. Částka tak bude vedle vydání dluhopisů financována úvěry od Evropské investiční banky do 5,9 miliardy korun.

Ke konci loňského září se státní dluh České republiky zvýšil na 1,457 bilionu korun. Za celý rok 2011 by měl dluh podle odhadů ministerstva stoupnout na 1,495 bilionu korun. Data zveřejní úřad 9. ledna. Celkově si chce stát v letošním roce půjčit podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 až 243,4 miliardy korun.