Loňský rok přinesl katastrofy, které se sejdou jednou za tisíc let

Frankfurt nad Mohanem - Pojišťovny v loňském roce vyplatily rekordních 105 miliard dolarů (2,1 bilionu korun) za škody způsobené přírodními katastrofami. Přispěla k tomu zejména zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné největší světovou zajišťovnou Munich Re. Loňský rok tak počtem škod překonal rekord z roku 2005, kdy pojišťovny vyplácely 101 miliard USD například kvůli řádění hurikánu Katrina v USA.

Náklady pojišťoven na zemětřesení a tsunami v Japonsku se odhadují na 35 až 40 miliard dolarů. Zemětřesení na Novém Zélandu stálo dalších 13 miliard dolarů. Zemětřesení se tak na celkové částce podílela více než polovinou. Třetím nejnákladnějším neštěstím byly povodně v Thajsku, které začaly v červenci a trvaly několik měsíců. Bouře a tornáda v USA stály pojišťovny 7,3 miliardy dolarů, hurikán Irene pak sedm miliard dolarů. Celkové náklady na škody způsobené hurikány v oblasti severního Atlantiku však byly podle zajišťovny letos nízké a jen tři pojmenované bouře dorazily až na pevninu Spojených států.  

Celkové ekonomické ztráty z přírodních katastrof, které zahrnují i škody nepokryté pojištěním, se za loňský rok odhadují na 380 miliard dolarů, z toho v případě zemětřesení v Japonsku činily 210 miliard dolarů. I zde byl překonán rekord z roku 2005, kdy ztráty činily 220 miliard dolarů. Munich Re sleduje tyto údaje od roku 1980. Munich Re dodala, že loňský sled přírodních katastrof byl velmi vzácný. Rok 2011 přinesl podle zajišťovny katastrofy, které se očekávají většinou tak jednou za tisíc nebo více let.