Singer: Řecko? Jako bychom v ČR řešili dluhy Kladna

Praha - Zadlužení Řecka nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny, uvedl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny guvernér České národní banky Miroslav Singer. Řešením řeckých problémů ztrácejí podle něj politici příliš mnoho času. Jedinou další variantou je „dát Řecku masivní peníze z evropských strukturálních fondů“, a k tomu se Evropa zatím nemá, dodal.

„Evropa dva roky řeší Řecko, tedy dvě procenta své ekonomiky. Jak by vypadalo Česko, kdybychom poslední dva roky neustále řešili zadlužení měst velikosti například Kladna či Domažlic,“ řekl deníku Singer. „Řecký případ přitom nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny a následnou devalvací domácí měny,“ dodal.

V následujících týdnech se bude rozhodovat o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), která má posílit záchranné fondy pro ohrožené země eurozóny. ČNB považuje český podíl na půjčce ve výši zhruba 90 miliard korun za nepřiměřený a účast zemí EU neplatících eurem Singer vidí jako zástěrku. „My tam jsme od toho, abychom ukázali, že to není akce 'eurozóny sobě',“ zdůrazňuje guvernér ČNB.

Řecko se předloni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a MMF se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Druhý 130miliardový záchranný program s účastí soukromých investorů si Řecko loni dohodlo poté, co se ukázalo, že první úvěr nebude Aténám stačit. Řecko musí výměnou za půjčky provádět úsporná opatření, která opakovaně vyvolávají masové protesty odborů a obyvatel země.