Nejvyšší soud zamítl dovolání ČSOB v kauze České pivo

Brno - Nejvyšší soud zamítl dovolání ČSOB v takzvané kauze České pivo. ČSOB se domáhala asi 24 miliard korun od osmi společností kolem japonské banky Nomura. Šlo o náhradu škody za údajně protiprávní a nevýhodné vyvedení akcií Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast z Investiční a poštovní banky (IPB). Nejvyšší soud nenašel důvod k zásahu a dovolání zamítl bez veřejného jednání.

Složitá soudní pře je součástí kolotoče sporů, jež se roztočily v roce 2000 po uvalení nucené správy na krachující IPB a prodeji jejího majetku do rukou ČSOB. Aktéry většiny sporů jsou stát, ČSOB a Nomura, což je bývalý vlastník 46 procent akcií IPB.

Podle ČSOB byla transakce s akciemi pivovarů pro IPB nevýhodná

V této konkrétní kauze ČSOB neúspěšně žádala u pražského městského i vrchního soudu peníze, o které údajně přišla IPB při nevýhodné transakci s akciemi pivovarů. Transakce se uskutečnila ještě před pádem banky. IPB prý za akcie nezískala odpovídající protihodnotu. Na přípravě obchodu se podle žaloby ČSOB podíleli členové představenstva IPB i manažeři Nomury a dalších propojených společností. Japonská banka poté pivovary prodala jihoafrické firmě South African Breweries za 22 miliard korun.

O co v kauze České pivo šlo?

Těsně před vstupem Nomury do IPB došlo ještě k jedné klíčové události – IPB přesunula akcie Plzeňského Prazdroje do firmy České pivo. K přesunu došlo údajně kvůli tomu, aby se podpořil export českých pivovarů. O Nomuře v souvislosti s tím nepadlo ani slovo, i když později se ukázala být hlavním aktérem hry s akciemi.

Vzápětí byl oznámen další obchod. Nomura koupila akcie společnosti České pivo za stejnou částku, jakou předtím vydala na koupi IPB. Jenže Japonci nakonec nezaplatili penězi, nýbrž právě akciemi IPB, které už v tu chvíli byly bezcenné. De facto tak Nomura nic nezaplatila, naopak následným prodejem pivovarů získala.

0„Tato, řekněme v uvozovkách, nestandardní zajišťovací operace byla provedena tajně. Já jsem se to dozvěděl hodně, opravdu hodně pozdě a nejdřív jsem tomu úplně nechtěl věřit,“ podotkl bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. A při podpisu smlouvy s Nomurou o zajišťovací transakci s akciemi českých pivovarů nevěděl ani tehdejší předseda Výkonného výboru Fondu národního majetku Roman Češka, ani ministr financí Ivan Pilip.


Vrchní soud spor o náhradu škody pravomocně ukončil v prosinci 2008 tím, že zamítl odvolání ČSOB. Následovalo dovolání, kterým se Nejvyšší soud zabýval téměř tři roky. V obsáhlém rozsudku Nejvyšší soud například potvrdil názor, že případná zodpovědnost někdejších členů představenstva za škodu, kterou způsobili IPB, nepřechází na nabyvatele podniku, tedy ČSOB. Nejvyšší soud také rozhodl o tom, že ČSOB musí protistraně zaplatit náklady řízení v řádu desítek milionů korun.

Vyvedením akcií pivovarů z krachující IPB se v minulosti zabývali také kriminalisté. V roce 2009, po zhruba osmi letech, ovšem státní zástupce Ladislav Letko stíhání všech obviněných manažerů zastavil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v listopadu nařídil vrchnímu státnímu zastupitelství, aby spis znovu přezkoumalo. V kauze byli podle dostupných informací obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blaas, bývalý zástupce japonské Nomury Eduard Onderka, dva exmanažeři českého zastoupení Nomury Randall Dillard a David Thirsk a šestice podnikatelů.

Kauzu IPB provází řada arbitráží

Česká národní banka uvalila na IPB nucenou správu 16. června 2000. Dne 19. června 2000 byla veškerá aktiva a závazky IPB převzaty ČSOB. Prodaná aktiva banky garantoval český stát. Velká část nedobytných pohledávek byla následně převedena na státní instituce, respektive Českou konsolidační agenturu. Následovala řada soudů i arbitráží.

Důležitá arbitráž ve sporu mezi státem a Nomurou dopadla ve prospěch japonské banky. V listopadu 2006 však Česká republika podepsala s Nomurou smír a zaplatila jí 3,6 miliardy korun. Podle dostupných informací se Česko ve smlouvě rovněž zavázalo, že nahradí Nomuře jakoukoliv škodu a ztrátu uplatněnou v dalších smluvně určených sporech. Závazek se údajně týkal také sporů mezi ČSOB a Nomurou v kauze České pivo.