Zaměstnanci nejvíce lenoší v pátek a ve středu

Praha - Zaměstnanci jsou nejpracovitější v úterý, ovšem nejvíce v práci lenoší v pátek a ve středu. Tehdy se totiž na firemních počítačích nejvíce věnují svým soukromým záležitostem. Například v pátek představují „volnočasové“ aktivity až pětinu pracovní doby. Údaje vyplývají ze statistik využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila technologická společnosti truconneXion.

Podle autora výzkumu přitom nejde o překvapivý výsledek. Poslední pracovní den týdne je totiž všeobecně považován za den relaxace, kdy se v některých firmách smí nosit neformální oděv. Po pátečním obědě už jsou zaměstnanci často nejenom duchem nepřítomní.

Martin Hnízdil, manažer AuditPro, truconneXion

„Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi.“


Zhruba pětina páteční pracovní doby padla podle statistiky na privátní aktivity zaměstnanců. Podobně rozptýleni bývají zaměstnanci ve středu, kdy rovněž zábava na internetu převažuje nad využitím internetu pro pracovní účely. „Naopak největší pracovní nasazení se projevuje v úterý, dále pak v pondělí a ve čtvrtek,“ uvedl Hnízdil.

Zaměstnanci se těší na víkend

Skutečnost, že v pátek produktivita práce opravdu klesá, potvrzují i odborníci na lidské zdroje. „Lidé jsou po týdnu unavení a těší se na víkend,“ míní marketingový manažer personální agentury Manpower Jiří Halbrštát. Podle něj by manažeři měli tento fakt vzít na vědomí a přizpůsobit tomu plánování pracovních aktivit.

Některé firmy například nabízejí, že si lidé mohou v týdnu nějaké hodiny napracovat a v pátek mohou odejít o trochu dříve. Zaměstnavatelé také mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne. „Na páteční poradě se shrnují dokončené úkoly a plánuje se práce na příští týden. To nutí členy týmu se na poradu připravit a před ní dokončit, co je potřeba,“ shrnul Halbrštát.

Podle generálního ředitele společnosti Zaměstnanci.com Filipa Brodana je vyšší procento času stráveného vyřizováním soukromých záležitostí během pátku jepřirozeným jevem vzhledem k přípravě a plánování nastávajícího odpočinku během víkendu. „Podle mého názoru toto vyšší páteční procento nesouvisí s tím, že by manažeři dělali někde chybu v motivaci zaměstnanců, protože i dobře motivovaný zaměstnanec bude trávit část pracovní doby vyřizováním soukromých záležitostí na internetu,“ míní Brodan.

Dlouhodobější statistiky společnosti truconneXion napovídají, že firmy jsou si pod tlakem stále ostřejšího konkurenčního boje vědomy hodnoty času zaměstnanců a kladou na jeho využívání větší důraz. Během dvou let poklesl průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, o 40 procent na 54 minut denně.

Jak zaměstnanci trávili svůj pracovní čas v roce 2011

88 minut strávili zaměstnanci v pátek na internetu soukromými aktivitami

54 minut zaměstnanci denně strávili mimopracovními aktivitami

Nejvíce práce na počítači udělali zaměstnanci mezi 11:00 a 12:00, konkrétně 32,5 minuty

13 minut z práce odkrojí mimopracovní činnost na internetu mezi 13:00 až 14:00

Zdroj: truconneXion