Soud nehodlá poslat obchodní řetězec Ahold do insolvence

Praha/Brno - Insolvenční návrh, který ve středu na obchodní řetězec Ahold kvůli jeho údajnému dluhu převyšujícímu šest milionů korun podala liberecká firma Zanap, dnes odmítl Krajský soud v Brně. Zdůvodnil to tím, že návrhu chyběly podstatné informace o dalších věřitelích společnosti Ahold, která v Česku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert. Ahold tvrdí, že k podání insolvenčního návrhu nebyl důvod.

Prohlášení Krajského soudu v Brně

„Věřitel (Zanap) pouze v obecné rovině uvedl subjekt, o kterém se domnívá, že je dalším dlužníkovým věřitelem. Především zcela absentuje jakýkoliv konkrétní a rozhodující údaj, že dlužník není schopen své závazky plnit, tedy že se nachází v platební neschopnosti.“


Podle firmy Zanap, která vyrábí a dodává gastrozařízení a zajišťuje jejich servis, jí Ahold dluží z nezaplacených faktur za servisní, kontrolní a údržbářské práce přes 3,75 milionu korun, úroky z prodlení a penále ve výši přes půl milionu a více než 1,75 milionu korun za ušlý zisk.

„Dnešní rozhodnutí Krajského soudu v Brně potvrdilo naše slova, že se jednalo o bezdůvodnou a neopodstatněnou aktivitu. Návrh podaný společností Zanap vnímáme jako pokus o poškození dobrého jména naší společnosti a budeme se proti tomu bránit právními prostředky,“ prohlásila dnes Simona Caidlerová z tiskového oddělení Aholdu.

Ahold je nizozemská maloobchodní společnost, v Česku firma provozuje řetězec Albert, který tvoří 225 supermarketů, 55 hypermarketů a 23 benzinových stanic. Společnost vykázala na českém a slovenském trhu za rok 2010 provozní zisk 253 milionů korun při tržbách bez DPH 42 miliard korun.