Vyroste na pražském Smíchově české Silicon Valley?

Praha – Na pražském Smíchově v současnosti roste technologický akcelerátor TechHub Prague, který bude pobočkou již zavedeného londýnského centra. Na Smíchov se navíc před časem přestěhoval i český Google. Už delší dobu na stejném místě fungují Seznam nebo Skype a tak se zdá, že se tam formuje ekosystém podobný tomu v Silicon Valley.

„Mladé technologické firmy, pokud přijdou s dobrou technologií, mají potenciál rychle vyrůst, a tím pádem tvořit pracovní místa, koncekonců o rizikových kapitálech, což je můj obor, se v Americe mluví jako o byznysu tvorby pracovních míst,“ říká andělský investor z firmy Credo Ventures Ondřej Bartoš. 

Podle nedávné studie výzkumné společnosti IDC by do dvou let mělo celosvětově vzniknout 75 tisíc nových technologických firem, často označovaných anglickým termínem start-up. Právě informační technologie by měly po světě utvořit do roku 2013 šest milionů pracovních míst. „Start-upový ekosystém je pořád nedovyvinutý. Myslím si, že peněz málo není, spíš je to o správném spojení,“ myslí si Bartoš.

Tablet
Tablet

Úspěšné firmy předávají své zkušenosti 

K zajímavému spojení investorů a mentorů se začínajícími firmami dochází v takzvaných akcelerátorech - tedy místech, kde se tyto skupiny navzájem potkávají. V Brně funguje například Jihomoravské inovační centrum podporované krajem. Současně zapouštějí kořeny projekty lidí, kteří dříve sami založili technologické firmy a teď chtějí usnadnit cestu ostatním. 

Autoři pražského TechHubu se inspirovali v londýnském East Endu, kde už přes dva roky funguje technologické a inovační centrum se stejným názvem. To na konci minulého roku rozšířilo své působení do lotyšské Rigy a díky Petru Ocáskovi a Lukáši Hudečkovi se v únoru nebo březnu otevřou dveře i českým technologickým startupům. Samostatnou kategorií je pak americké Silicon Valley nebo jeho ruská obdoba Skolkovo. Spolu s East Endem mají vytvořit nejlepší místo nejen pro velké, ale hlavně začínající technologické firmy.

Video Silicon Valley na Smíchově
video

Silicon Valley na Smíchově

Josef Lobotka, spoluzakladatel startupu Askyou

„Pro nás jsou velmi důležité kontakty, i vlastně finance. TechHub je brána k těmto zdrojům. Velmi důležitá je i komunita. Jsou tam ostatní firmy, které mají své zájmy a projekty, což vidím jako velký přínos. Tyhle firmy nám mohou pomoct, když budem potřebovat.“ 


„Partnery projektu TechHub je český Google, Seznam. cz a nedávno jsme uzavřeli smlouvu s PPF bankou. Je tady několik dalších firem i osob, které nám pomáhají,“ uzavírá ebyznys konzultant a spoluzakladatel TechHub Praha Petr Ocásek.

  • TechHub
    TechHub zdroj: ČT24
  • TechHub v Londýně
    TechHub v Londýně zdroj: TechHub London